Yeni bir Dash istemci hız adaptasyon algoritması
A new Dash client rate adaptation algorithm
  1. Tez No: 567952
  2. Yazar: BURCU DAYLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnternet üzerinden video akışlarında DASH standardı (HTTP üzerinden Dinamik Uyarlamalı Akışlandırma) en popüler çevrimiçi teknoloji haline gelmiştir. DASH istemci yazılımının en önemli bileşeni hız adaptasyon algoritmasıdır. Kullanıcıların video oynatım süresini, video durdurma ve yeniden oynatma gibi deneyim kalitesi parametrelerinin yükseltilmesi etkin yazılmış bir hız adaptasyon algoritması ile mümkündür. Bu tez çalışmasında, değişken ağ koşullarında kullanıcılara en iyi izleme kalitesi (en iyi QoE) sağlamaya yönelik olarak farklı segment uzunluklarına sahip MPD dosyaları kullanılarak tampon doluluğunu ve segment boyutlarını dikkate alan, maksimum bit hızı ve minimum indirme sürelerini hesaplayarak optimize eden BOOST isimli bir hız adaptasyon algoritması sunulmuştur. Geliştirilen BOOST hız adaptasyon algoritmasında, aynı sistemde farklı segment uzunluklarına göre gösterim kalitesini belirleyen literatürde yer alan diğer hız adaptasyon algoritmalarından farklı bir yaklaşım sergilenmiştir. Geliştirilen hız adaptasyon algoritması kapsamında, istemciler arasında adil bit hızı paylaşımlarının yapılması ve video oynatım sırasında kararlı bir davranış sergilemek için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, farklı segment süre uzunluklarından yararlanan servis farklılaştırma üzerine yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Buna göre, bantgenişliği farklı segment uzunlukları kümesi ücretli kullanıcılar için açılırken, ücretsiz kullanıcıların sadece standart en küçük segment uzunluğundan seçim yapması sağlanmıştır. Bu yaklaşımın, ücretli ve ücretsiz kullanıcı sınıfları arasında hedeflenen servis farklılaşmasını sağladığı testlerle gösterilmiştir. Yapılan çalışmaları değerlendirmek için, değişken bantgenişliği koşullarında geliştirilen algoritma ile diğer popüler hız adaptasyon algoritmaları arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, BOOST algoritmasının, sunulan video kalitesinde diğer algoritmalara göre daha yüksek bit hızı yakaladığı ve video duraksamalarından kaçındığı görülmüştür. Genel olarak algoritmanın, internet üzerinden video akışlandırmalarında darboğaz bantgenişliği durumlarında yüksek performans gösterdiği ve daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In streaming video over the Internet, the DASH standard (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) has become the most popular online technology. The most important component of DASH client software is the rate adaptation algorithm. It is possible to increase the users' video playback time, experience quality parameters such as video stop and replay with an effective written rate adaptation algorithm is presented. In this thesis, a rate adaptation which is entitled as“BOOST”is used to calculate the maximum bit rate and minimum download process by using MPD files with different segment lengths, taking into account buffer size and segment sizes, in order to provide the best monitoring quality (best QoE) to users under variable network conditions. In the developed BOOST speed adaptation algorithm, a different approach than the other rate adaptation algorithms in the literature, which determines the display quality according to different segment lengths in the same system, has been exhibited. Within the scope of the rate adaptation algorithm developed, optimization studies have been carried out to ensure fair bit rate sharing between clients and to exhibit stable behavior during video playback. In addition, a new approach has been proposed on service differentiation that takes advantage of different segment time lengths. Accordingly, while a set of different segment lengths of bandwidth is opened for paid users, free users are only allowed to select from the standard minimum segment length. Tests have shown that this approach enables targeted service differentiation between paid and unpaid user classes. In order to evaluate the studies, comparisons were made between the algorithm developed under variable bandwidth conditions and other popular rate adaptation algorithms. The results showed that the BOOST algorithm achieved a higher bit rate than the other algorithms in the presented video quality and avoided video pauses. Generally, it has been concluded that the algorithm performs more in the case of bottleneck bandwidth in video streaming over the internet and is more advantageous.