Yeşil girişimcilik; Çevresel değişimler, kültürel dinamikler ve sermaye biçimleri bağlamında yeşil şehir girişimcileri üzerine bir araştırma
Green entrepreneurship; A research on green city entrepreneurs in context of environmental changes, cultural dynamics and capital forms
- Tez No: 782941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliği başta olmak üzere yaşanan çevre sorunları, yeşil dönüşümü kaçınılmaz kılmaktadır. Bu dönüşümde çevreye kaşı farkındalık, duyarlı ve sorumlu davranışla birlikte sürdürülebilirlik öne çıkmaktadır. Çoğunlukla çevre sorunlarının kökeninde iktisadi faaliyetlerin olması, çevre sorunlarının da tüm insani faaliyetleri etkilemesi çevrenin korunmasını ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerin kontrol altına alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu noktada, çevreye duyarlı iktisadi faaliyette bulunarak iktisadi amaçları gerçekleştirirken toplumsal amaçları da gözeten yeşil girişimciler ön plana çıkmaktadır. Bu süreçte, dünyanın belirli şehirleri de yeşil ekonomisi ve yeşil yönetimiyle dikkat çekmektedir. Yeşil şehirlerin girişimcileri üzerine bir araştırmanın yapıldığı bu çalışmanın amacı; çevresel değişimler, kültürel dinamikler ve sermaye biçimleri bağlamında yeşil girişimciliğin nasıl şekillendiğini ve söz konusu faktörlerin yeşil şehir unvanına (Avrupa Yeşil Başkent Ödülü) sahip bir şehirde faaliyet yürüten girişimciler üzerindeki etkisini incelemektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada, tipik durum örneklemesi, ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak yeşil şehir olarak seçilen Almanya'nın Essen şehrindeki yeşil girişimcilerden derinlemesine mülakat ve gözlem yolu ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler, nitel analiz programı MAXQDA 2022 ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; girişimcilerin, yeşil girişimci olmalarında yeşil şehrin etkili olduğu ve bu girişimcilerin benimsedikleri çevre hassasiyetinin önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Yeşil girişimcilerin çevresel değişimler konusunda farkındalık sahibi olduğu, yaşadıkları şehrin kültürel açıdan sürdürülebilirliği benimsediği ve iş hayatlarına belirli sermaye biçimlerinin katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, environmental problems, especially global warming and climate change, make green transformation inevitable. In this transformation, awareness of the environment, sensitive and responsible behavior, and sustainability come to the fore. Economic activities are at the root of environmental problems and environmental problems affect all human activities necessitating protecting the environment and controlling the negative effects on the environment. At this point, green entrepreneurs come to the forefront, taking into account social goals while realizing economic goals by engaging in environmentally sensitive economic activities. In this process, certain cities of the world draw attention to their green economy and green management. The aim of this study, in which research on entrepreneurs of green cities is made; is to examine how green entrepreneurship is shaped in the context of environmental changes, cultural dynamics, and forms of capital and the impact of these factors on entrepreneurs operating in a city with the title of the green city (European Green Capital Award). In the study, in which the qualitative research method was used, data were obtained through in-depth interviews and observations from green entrepreneurs in Essen, Germany, which were selected as green city, using typical case sampling, criterion sampling, and snowball sampling methods. The obtained data were analyzed with the qualitative analysis program MAXQDA 2022. As a result of the study, It has been determined that the green city is influential for entrepreneurs to be green entrepreneurs, and the environmental sensitivity adopted by these entrepreneurs is an important factor. It has been concluded that green entrepreneurs are aware of environmental changes, adopt the cultural sustainability of the city they live in, and certain forms of capital contribute to their business life.