Yeşil girişimcilik niyetine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Determining factors affecting green entrepreneurship intention: A research on university students
- Tez No: 798929
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yeşil girişimcilik, çevre sorunlarının ele alınmasını ve çevre dostu girdilerin kullanımı, temiz üretim süreçleri, atık yönetimi ve geri dönüşüm gibi olumlu bir etkiye sahip olmayı içermektedir. Başka bir deyişle, sadece çevrenin korumanın ötesine geçer; tedarikçilerin onayını, malzeme tedarikini ve temiz süreçleri kapsamaktadır. Değer Kimlik Norm Modeli'ne dayalı olarak oluşturulan araştırma modelinde bu faktörlerin üniversite öğrencilerinin yeşil girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinin ortaya konması ve aile, eğitim, devlet, kurum desteği gibi unsurların düzenleyici etkisinin belirlenmesi çalışmanın temel amacıdır. Mersin il sınırlarında yer alan dört üniversiteden kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen ve gönüllü katılım gösteren 475 öğrenciye yüz yüze anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SmartPLS 4 programı aracılığıyla kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli kapsamında analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularında üniversite öğrencilerinin yeşil girişimcilik niyetleri üzerinde biyosferik değerlerin, çevresel öz-kimliklerinin, kişisel normlarının ve yeşil girişimci öz-yeterliklerininin anlamlı bir etkisi olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca çevresel öz-kimliklerin ve kişisel normların yeşil girişimcilik niyeti üzerinde aracılık rolü olduğu, eğitim, üniversite, devlet ve aile desteğinin düzenleyici rolünün anlamsız olduğu belirlenmiştir. Sonuçların öğrenciler, üniversiteler ve şirketler açısından faydalı bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Green entrepreneurship involves addressing environmental issues and having a positive impact, such as the use of environmentally friendly inputs, clean production processes, waste management and recycling. In other words, it goes beyond just protecting the environment; includes approval of suppliers, procurement of materials and clean processes. The main purpose of the study is to reveal the effect of these factors on the green entrepreneurship intention of university students in the research model created based on the Value Identity Norm Model and to determine the regulatory effect of factors such as family, education, government and institution support. A face-to-face questionnaire was applied to 475 students, who were determined by convenience sampling method from four universities in Mersin province and participated voluntarily. The obtained data were analyzed within the scope of partial least squares structural equation model using the SmartPLS 4 program. As a findings of the analyzes it was revealed that biospheric values, environmental self-identities, personal norms and green entrepreneurial self-efficacy have a significant effect on university students' green entrepreneurial intentions. In addition, it has been determined that environmental self-identities and personal norms have a mediating role on green entrepreneurship intention, and education, university, country and family support have a nonsignificant moderating role. It is thought that the results will provide useful information for students, universities and companies.