Enerji güvenliği açısından enerji kooperatifleri: Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırması
Energy cooperatives in terms of energy security: Comparison of the European Union and Turkey
  1. Tez No: 782944
  2. Yazar: MECİT CAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Energy, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkelerin enerji demokrasi düzeyinin yükselmesi, karbon emisyonunun azaltılması açısından hangi koşullarda faydalı olacağı ve hangi kurumsal düzenlemelerin etkili sonuçlar çıkaracağı, dikkate alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, enerji kooperatifleri, her geçen gün önem kazanmaktadır. Geleneksel enerji güvenliği politikaları, iklimsel sonuçlara ve enerji yoksulluğuna gerekli ve yeterli ilgiyi göstermemiştir. Özellikle ekonomik, sosyal ve ahlaki sorunlar, mevcut enerji güvenliği politikaları ve ilişkilerinde bir paradigma değişikliğini gerektirmiştir. Bu çalışmada enerji güvenliği açısından enerji kooperatifleri incelenerek Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırmasına yer verilmiştir. Enerji kooperatiflerinin belirli Avrupa ülkelerinde köklü geleneklere sahip olması, Türkiye'yi enerji kooperatifleri için daha yoğun bir çabaya mecbur bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conditions under which it will be beneficial in terms of raising the level of energy democracy in countries, reducing carbon emissions and which institutional arrangements will yield effective results appear as a matter to be considered. In this context, energy cooperatives gain importance day by day. Traditional energy security policies have not given the necessary and sufficient attention to climate consequences and energy poverty. Particularly, economic, social and moral problems necessitated a paradigm shift in current energy security policies and relations. In this study, energy cooperatives were examined in terms of energy security and a comparison of the European Union and Turkey was given. The fact that energy cooperatives have deep-rooted traditions in certain European countries compels Turkey to make a more intense effort for energy cooperatives.