Koroner arter bypass cerrahisi sonrasında arteriyel filtre hasarının incelenmesi
Investigation of arterial filter damage after coronary artery bypass surgery
- Tez No: 782966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar global ölçüde ölüm nedenlerinde en ön sıralarda bulunmaktadır. Koroner arter hastalıklarına cerrahi bir yaklaşım olan kardiyopulmoner bypass, kalp-akciğer makinası sayesinde gerçekleştirilmektedir. Tıp dünyasında çığır açan bu yöntemin olası komplikasyonları arasında bulunan emboli en sık gaz embolisi olarak kendini göstermektedir. Kalp-akciğer makinası elemanlarından arteriyel filtre özellikle emboli kaynaklı komplikasyonların önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında koroner arter bypass cerrahisi sonrasında arteriyel filtre hasarı taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde koroner arter bypass cerrahisi sonrasında mutlak hasar oluştuğu ancak oluşan hasarın büyüklüğünün kardiyopulmoner bypass süresi ile doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the leading causes of death globally. Cardiopulmonary bypass, a surgical approach to coronary artery disease, is performed using a heart-lung machine. Among the possible complications of this groundbreaking method in the medical world, embolism is most commonly manifested as gas embolism. Arterial filter, one of the elements of the heart-lung machine, is especially important to prevent embolism-related complications. In this thesis, arterial filter damage after coronary artery bypass surgery was examined by scanning elektron microscopy. The results showed that absolute damage occurs after coronary artery bypass surgery, but the magnitude of the damage is directly proportional to the duration of cardiopulmonary bypass.