Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre incelenmesi
The relationship between public expenditures and economic growth according to the development levels of countries
- Tez No: 782972
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir devlet içinde beraber yaşayan insanların ortak ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kamu harcamalarının yapılması gereklidir. Söz konusu ihtiyaçların neler olduğunu ve kamu harcamalarının büyüklüğünü ise toplumsal beklentiler, ekonomik büyüklükler ve sosyal yapılar etkileyebilmektedir. Kamu harcamalarının ekonomik büyümeyi desteklediği yönünde görüşler olduğu gibi, ekonomik büyümenin de kamu harcamalarını artırdığını savunan görüşler bulunmaktadır. Bununla beraber, kamu harcamalarının ne kadar etkin olduğu ayrı bir tartışma konusudur. Gelişmekte olan ülkelerde kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde gelişmiş ülkelere göre daha etkili olacağı belirtilmektedir. Ancak, gelişmekte olan ülkelerin kamu harcamalarının verimlilikten uzak, alt yapı ve teknoloji harcamaları yerine daha verimsiz alanlarda yapılması, yolsuzluğun fazla, harcamaların denetimden uzak olması gibi durumlarda kamu harcamalarının büyüklüğü ekonomik büyüklük üzerinde beklenen etkileri gösterememektedir. Bu tez, kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Söz konusu ilişki gelişmiş ülkeler (G7 Ülkeleri- ABD, Kanada, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, Japonya) ve gelişmekte olan ülkeler (BRICS- Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve ek olarak Türkiye) olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Çalışmada, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki Panel Veri Yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public expenditures should be made in order to meet the common needs of the people living in a state, These expectations and the size of public expenditures can affect social expectations, economic magnitudes and social structures. There are opinions that public spending supports economic growth, and also economic growth also increases public spending. However, the effectiveness of public spending is a matter of discussion. It is stated that public spending in developing countries will be more effective on economic growth than developed countries. Yet, the size of public expenditures cannot show the expected impacts on the economic size in such cases, as the public expenditures of developing countries are far from efficiency, infrastructure and technology expenditures are made rather than in inefficient areas, corruption is excessive and expenditures are out of control. This thesis investigates the relationship between public spending and economic growth. This relationship were studied in two groups; developed countries (G7 of different countries USA, Canada, Italy, France, Germany, Great Britain, Japan) and emerging countries (BRICS- Brazil, Russia, India, China, South Africa and in addition Turkey). In this study, the relationship between public expenditures and economic growth was analyzed by Panel Data Method.