Impact of strategic leadership on growth in the Universities of Pakistan: Moderating role of strategic alignment
Pakistan Üniversitelerinde stratejik liderliğin büyüme üzerindeki etkisi: Stratejik uyumun aracılık rolü
- Tez No: 782971
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ NEZİRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Stratejik liderlik çok kritik bir kavram olup uzun yıllardır örgütsel çalışmalarda yer almaktadır, ancak Pakistan açısından oldukça yeni bir kavramdır. Pakistan'da Stratejik liderlik konusunda kayda değer bir çalışma bulunmamaktadır. Stratejik liderlik örgütün büyümesinde kritik bir rol oynar. Pakistan Yüksek Öğrenim komisyonu finansal hedeflere ulaşmak için, üniversitelerin finansal kaynaklarını artırarak bağımsız hale gelmeleri gerektiğini, öğrencilerin ve programların artmasını, büyümeyi artıran ana faktörler olduğundan birçok kez bahsetmiştir. Üniversitelerin stratejik liderliği, yüksek öğretim kurumlarında büyümeyi artırmada bu kritik rolü oynamaktadır. Bu çalışmada Stratejik liderlik ile büyüme arasındaki ilişki incelemektedir. Ayrıca, üniversitelerde stratejik liderliğin büyüme üzerindeki etkisini artırmada stratejik uyumun aracı rolünü de kontrol etmektedir. Öncelikle stratejik liderlik, stratejik uyum ve büyüme değişkenlerinin üç değişkeni arasındaki ilişkiyi kurmak için kapsamlı bir literatür taraması yapılmaktadır. Veriler üniversite yönetimi aracılığıyla çevrimiçi olarak stratejik liderler ve çalışanlar arasında ayrı ayrı dağıtılan yedi puanlı bir likert ölçeğinde, 249 katılımcıdan toplanmıştır. Bunların 88'i stratejik liderdi ve geri kalan 161'i hem akademik hem de akademik olmayan departmanlardan genel çalışanlardı. Veri analizi için SPSS 20.0 ve Smart-PLS 2.0, Yapı Eşitliği Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Bu araştırmada, stratejik liderliğin hem stratejik uyum hem de büyüme üzerindeki pozitif rolü olduğu bulunmuştur . Bu çalışma aynı zamanda stratejik uyumun stratejik liderlik ile büyüme arasındaki aracı rolüne de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic leadership is a concept very critical and has been in organizational studies for many years, but from a Pakistani point of view, it is quite a new concept. No considerable work has been done on Strategic leadership in Pakistan. Strategic leadership plays a critical role in the growth of the organization. The Higher Education Commission of Pakistan has mentioned many times that universities must become independent by increasing their financial resources, and students' growth and programs' growth are the main factors to enhance growth to meet the financial goals. Universities' strategic leadership plays a critical role in enhancing growth in higher education institutions. Here in this study, we have examined the relationship between Strategic leadership and growth. Also, we have checked the intermoderating role of strategic alignment in enhancing the impact of strategic leadership on growth in universities. First, a comprehensive literature review has been done to establish the relationship among the three variables of strategic leadership, strategic alignment, and growth. Data has been collected on a seven-point Likert scale adopted questionnaire separately distributed among strategic leaders and employees online through university administration, from 249 respondents. Among them, 88 were strategic leaders and the remaining 161 were general employees from both academic and non-academic departments. SPSS 20.0 and Smart-PLS 2.0, Structure Equation Modeling (SEM) have been employed for data analysis. This research comprehends the positive role of strategic leadership towards both strategic alignment and growth which was hypothesized through literature. This study also indicates the moderating role of strategic alignment between strategic leadership and growth.