Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin çocuklara kötü muamele hakkında bilgi, tutum ve davranışları ile kendi tecrübeleri arasındaki ilişki
The relationship between the knowledge, attitudes, and behaviors of family medicine specialist students about childhood maltreatment and their own experiences
  1. Tez No: 782973
  2. Yazar: MİHRİBAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tanımsız
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı İstanbul ilindeki Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin çocuklara kötü muamele ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları ve kendi tecrübeleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız gerekli izinler alındıktan sonra 30/11/2021- 30/01/2022 tarihleri arasındaki 2 aylık periyotta İstanbul ilinde bulunan hastanelerde görev yapan 264 Aile Hekimliği uzmanlık öğrencisi hekim ile yapılmıştır. Sosyodemografik sorular ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeğinden oluşan anket çevrimiçi ortamda doldurulmuştur. İstatistiksel analizde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız 264 hekim ile yapılmış olup; hekimlerin %68,9'u (n=182) kadın, %31,1'i (n=82) erkektir. Yaş grupları incelendiğinde, %58,3'ünün (n=154) 23- 29 yaş grubunda, %38,3'ünün (n=101) 30-39 yaş grubunda, %3,4'ünün (n=9) 40 yaş ve üzeri olan grupta yer aldığı gözlenmiştir. Medeni durumlarına bakıldığında %48,1'i (n=127) evli, %51,9'u (n=137) bekârdır; %24,6'sının (n=65) çocuğu vardır. Çocuk istismarı olgusu veya şüphesi ile karşılaştığında bildirim yapacağını belirten hekim oranı %94,7 (n=250) iken; %5,3'ü (n=14) bildirim yapmayacağını belirtmiştir. Bilgi düzeyini ölçmek için sorulan sorular doğru seçenek bazında puanlanıp bir hesaplama yapılmıştır. Bu durumda alınabilecek minimum puan 0 olup, maksimum puan 21'dir. Çalışmamızda ise hesaplama sonucu elde edilen bilgi düzeyi puanları 2 ile 15 arasında değişmekte olup, ortalama 11,40±2,89 olarak hesaplanmıştır. Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği toplam puanları 25 ile 82 arasında değişmekte olup, ortalama 35,73±11,09 saptanmıştır. Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin çocuklara kötü muamele hakkında bilgi düzeyi ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği alt ölçek puanları ile ilişkisi incelendiğinde, fiziksel istismar ve fıziksel ihmal puanları ile çocuğun kötüye kullanımında hekimin bilgi düzeyi arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda çocukluğunda fiziksel istismar ve fiziksel ihmal mağduru olan hekimlerin, çocuklara kötü muameleyi tanıma ve farkındalık düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu sonuç çocukluk çağında fiziksel olarak kötü muameleye maruz kalan bireylerin bu davranışları normalleştirdiğini düşündürmektedir. Bu yüzden çocukluk çağında kötü muameleye maruz kalmış hekimlerin profesyonel destek almaktan çekinmemeleri gerektiğini, kendi travmalarını iyileştirmelerinin Çİİ bilgi ve farkındalığını da arttıracağını düşünmekteyiz. Çalışmamıza katılan hekimlerin %25,4'ü Çİİ bildirimi ile yasal olarak yükümlü olduklarını bilmediğini belirtmiştir. Ayrıca Çİİ bildiriminde bulunan hekimlerin en zorlandığı aşamanın yasal süreç/gerekli kurumlarla temasa geçme olduğu bulunmuştur. Bu konuda hekimlere yönelik eğitimlerin düzenlenmesinin, hekimlerin önemli bir halk sağlığı sorunu olan Çİİ ile ilgili bilgi düzeyini ve adli bildirim yükümlülüğü bilincini arttıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to evaluate the relationship between knowledge, attitudes, and behaviors of family medicine residency students in Istanbul and their own experiences with childhood maltreatment. Materials and Methods: Our research was conducted with 264 family medicine residency student physicians working in hospitals in Istanbul for 2 months between 30/11/2021-30/01/2022 after the necessary permissions were obtained. The questionnaire consists of sociodemographic questions and the Childhood Trauma A questionnaire (CTQ) was filled out online. SPSS 25.0 package program was used for statistical analysis. Results: Our study was conducted with 264 physicians; 68.9% (n=182) of the physicians were female and 31.1% (n=82) were male. When age groups are examined, 58.3% (n=154) of them are in the 23-29 age group, 38.3% (n=101) are in the 30-39 age group and 3.4% (n=9) are 40. was observed in the age group and above. Considering their marital status, 48.1% (n=127) were married and 51.9% (n=137) were single; 24.6% (n=65) have children. While the rate of physicians who stated that they would report a case or suspicion of child abuse was 94.7% (n=250); 5.3% (n=14) stated that they would not say. The questions asked to measure the level of knowledge were scored based on the correct option and a calculation was made. In this case, the minimum score that can be obtained is 0 and the maximum score is 21. In our study, the knowledge level scores obtained from the calculations ranged from 2 to 15, and the average was calculated as 11.40±2.89. Childhood Trauma Questionnaire total scores ranged from 25 to 82, with a mean of 35.73±11.09. When the relationship between the level of knowledge of family medicine residency students about child maltreatment (CM) and their CTQ subscale scores were examined, a negative statistically significant association was found between physical abuse and physical neglect scores and the physician's level of knowledge about child abuse (p0.05). Conclusion: Our study found that physicians who were victims of physical abuse and physical neglect in childhood had lower levels of awareness and recognition of child maltreatment. This result suggests that children exposed to physical maltreatment normalize these behaviors. Therefore, we think that physicians who have been maltreated in childhood should not hesitate to seek professional support. Curing their trauma will increase their knowledge and awareness of CM. 25.4% of the physicians who participated in our study stated that they did not know that they were legally liable for the CM notification. In addition, it was found that the most difficult stage for the physicians who reported the CM was the legal process/of contacting the necessary institutions. We think that organizing training for physicians on this subject will increase the level of knowledge and awareness of the forensic reporting obligation of physicians about CM, which is an important public health problem.