High grade seröz over kanserinde prognostik nutrisyonel indeksin prognostik önemi ve diğer prognostik faktörlerle karşılaştırılması
Prognostic importance of prognostic nutritional index in high grade serous ovarian cancer and comparison with other prognostic factors
  1. Tez No: 782975
  2. Yazar: ZEYNEP CANSU ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN KÜÇÜKGÖZ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET High Grade Seröz Over Kanserinde Prognostik Nutrisyonel İndeksin Prognostik Önemi ve Diğer Prognostik Faktörlerle Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde high grade seröz over kanseri tanısı alan hastalarının prognozunu öngörebilmek için prognostik nutrisyonel indeks (PNI)' in prognoza olan katkısının araştırılması ve diğer prognostik faktörlerle olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma; Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde 2010-2020 yılları arasında high grade seröz over kanseri tanısı almış, tedavisi ve takipleri yapılan 332 hasta üzerinde yapılmıştır. Yaş aralığı, vücut kitle indeksi (VKI), menopoz durumu, parite durumu, başvuru semptomları, komorbidite varlığı, Amerika Anesteziyoloji Derneği (ASA) skorları, laboratuar bulguları ve prognozda etkili olabileceği düşünülen preoperatif asit varlığı, Ca-125 (Kanser antijeni-125), nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, fagotti skoru, hastalığın evresi, nüks varlığı, platine direnç gösterme durumu, optimal sitoredüksiyona ulaşılıp ulaşılmadığı ve PNI değeri kaydedildi. Hastaların albümin ve lenfosit değerleri kullanılarak PNI değeri hesaplandı. Prognoza etki eden diğer faktörlerle ilişkisi istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54,6±12,1 olup, % 65,4'ü postmenopoz dönemde idi. Hastaların %13,9'u nullipar idi. VKI ortalaması 29,9±6,1 olup, %38,9 unda eşlik eden komorbid hastalık mevcut idi. Preoperatif bakılan Ca-125 değeri ortalamaları 764,7±1162,2 olarak bulundu. Ortalama takip süresi 61,3 ay idi. Hastaların %68,1'inin 3 yıllık, %48,5'inin ise 5 yıllık sağkalımı mevcut idi. PNI değeri ortalaması 41,8±8,7 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prognostic Importance of Prognostic Nutritional Index in High Grade Serous Ovarian Cancer and Comparison with Other Prognostic Factors Aim: The aim of this study is to investigate the contribution of the prognostic nutritional index (PNI) to the prognosis in order to predict the prognosis of patients diagnosed with high-grade serous ovarian cancer in our clinic and to reveal its relationship with other prognostic factors. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on 332 patients who were diagnosed with high grade serous ovarian cancer, treated and followed-up at Çukurova University Balcalı Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2010-2020. Age range, body mass index (BMI), menopausal status, parity status, presenting symptoms, presence of comorbidity, American Society of Anesthesiology (ASA) scores, laboratory findings and presence of preoperative acid which is thought to be effective in prognosis, Ca-125 (Cancer antigen-125), neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, Fagotti Score, disease stage, presence of recurrence, platin resistance status, whether optimal cytoreduction was achieved, and PNI values were recorded. The PNI value was calculated by using the patients' albumin and lymphocyte values. The relationship with other factors affecting the prognosis was analyzed by statistical methods. Results: The mean age of the patients was 54.6±12.1 years, and 65,4% of cases were in the postmenopausal period. 13.9% of the patients were nulliparous. The mean BMI was 29.9±6.1, and 38.9% had concomitant comorbid disease. The mean preoperative Ca-125 value was 764.7±1162.2. The mean follow-up period was 61.3±38.8 months. There was a 3-year survival of 68.1% and a 5-year survival of 48.5% of the patients. The mean PNI value was found to be 41.8±8.7.