İntravenöz kateter uygulaması sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün çocuğun duygusal yanıtlarına etkisi
The effect of the virtual reality glasses used during intravenous catheter implementation on the child's emotional response
  1. Tez No: 782976
  2. Yazar: TÜRKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışma intravenöz kateter uygulaması sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün çocuğun duygusal yanıtlarına etkisini saptamak amacıyla randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 7-12 yaş arası acil serviste tedavi alan 51'i kontrol grubu, 51'i çalışma grubu olmak üzere 102 çocuk oluşturmuştur. Araştırma bir Devlet Hastanesinin acil servisinde yürütülmüştür. Araştırma verileri Çocuklar İçin Tanıtıcı Veri Formu ve Çocuklar İçin Duygusal Görünüm Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kontrol ve çalışma grubu için ilk olarak Çocuklar İçin Tanıtıcı Veri Formu doldurulmuştur. Kontrol grubuna girişim uygulanmamıştır. Çalışma grubunda ise, turnikenin bağlanmasıyla çocuğun seçtiği video sanal gerçeklik gözlüğü ile çocuğa izletilmeye başlamıştır. İşlem tamamlandığında video sonlandırılmıştır. Bu sürede çocuk Çocuklar İçin Duygusal Görünüm Ölçeği ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a randomized controlled manner to determine the effect of the virtual reality glasses used during intravenous catheterization on the emotional responses of the child. The sample of the study consisted of 102 children, 51 of whom were in the control group and 51 in the study group, who received treatment in the emergency department between the ages of 7 and 12 for the study. The research was conducted in the emergency room of a State Hospital. Research data were collected with the Descriptive Data Form for Children and the Emotional Manifestation Scale for Children. In the collection of data, the Descriptive Data Form for Children was first filled in for the control and study groupsIn the study group, the video chosen by the child was started to be watched by the child with virtual reality glasses after the tourniquet was attached. During this period, the child was evaluated with the Emotional Appearance Scale for Children.