Çevresel güvenlik kapsamında deniz kazaları ve Türkiye'ye etkileri
Marine accidents within the scope of environmental security and their effects on Turkey
- Tez No: 782988
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çevre, insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahip olan çevrede, zaman içerisinde gerek insan eliyle gerek doğal sebeplerle çeşitli bozulmalar meydana gelmiştir. Çevre sorunları olarak adlandırılan bu bozulmalar giderek büyümüş ve canlıların hayatını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Söz konusu tehditlerin ortadan kaldırılabilmesi adına akıllara güvenlik kavramı gelmektedir. Fakat geleneksel güvenlik anlayışında alçak politika olarak görülen çevre, bu alanda kendine yer bulmakta zorlanmaktadır. Dolayısıyla güvenlik kavramında zamanla bir dönüşüm yaşanması kaçınılmaz olmuştur. Bu dönüşüm sonucunda güvenlik kavramının kapsamı genişlemiş ve çevresel güvenlik olarak ifade edilen yeni bir kavram ortaya çıkmıştır. Bu kavram deniz kirliliği, okyanus kirliliği gibi çevresel kirlenmeler konusunda dikkat çekmiştir. Bu çalışmada, denizlerin kirlenmesinde önemli bir kirletici unsur olan deniz kazalarının çevresel güvenlik kapsamında etkileri ele alınacaktır. Ayrıca dünya sularında ve Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen başlıca deniz kazaları incelenerek bu olayların çevresel güvenlik açısından öneminin anlaşılması adına bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Environment is a concept as old as human history. In the environment, which is of vital importance for living things to survive, various deteriorations have occurred over time, either by human or natural causes. These deteriorations, which are called environmental problems, have grown and reached dimensions that threaten the life of living things. In order to eliminate these threats, the concept of security comes to mind. However, the environment, which is seen as a low politics in the traditional security understanding, has difficulty in finding a place for itself in this area. Therefore, it has become inevitable to experience a transformation in the concept of security over time. As a result of this transformation, the scope of the concept of security has expanded and a new concept called environmental security has emerged. This concept has drawn attention to environmental pollution such as marine pollution and ocean pollution. In this study, the effects of marine accidents, which are an important pollutant in the pollution of the sea, within the scope of environmental security will be discussed. In addition, the main maritime accidents occurring in the world's waters and within the borders of Turkey will be examined and an evaluation will be made in order to understand the importance of these events in terms of environmental security.