Gelişen teknolojinin geleneksel ev yaşamında meydana getirdiği değişimler
The Changes in traditional home living caused by the developing technology
  1. Tez No: 34576
  2. Yazar: SAMİYE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ev Ekonomisi, Science and Technology, Home Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
GELİŞEN TEKNOLOJİNİN GELENEKSEL EV YAŞAMINDA MEYDANA GETİRDİĞİ DEĞİŞİMLER DOKTORA TEZİ Samiye ERDOĞAN Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos- 1994 OZ Toplumsal ve bireysel değişmenin itici gücü teknolojidir. Araştırmanın amacı gelişen ve değişen teknolojinin geleneksel ev yaşamın da meydana getirdiği değişimlerin belirlenmesidir. Bu nedenle ilçelerde belirlenen tabakalaşma ve homojen-heterojen yapı dikkate alınarak 1214 anket uygulanmıştır. Anket; anket uygulanan bireylerin anne ve babalarını, çocukluklarını ve günümüzü sorgulayacak şekilde hazırlanmıştır. Araştırma bulguları anket uygulanan bireyler ve anne- babalanın kişisel özellikleri, doğurganlık ve sağlık, barınma, beslenme, giyinme, ulaşım, iletişim davranışlarında ve aile içi ilişkilerde değişme eğilimi başlıkları altında sunulmuştur. Konya ve Ankara merkez ilçe ve merkez ilçe köylerinde bireylerin anne-babalarına göre kişisel özelliklerinin ve yaşam biçimlerinin farklılaşma eğilimi içinde olduğu bulunmuştur. Ev yaşamında geleneksellikten uzaklaşma yönünde bir değişme vardır. Anahtar Kelimeler : Teknoloji, Geleneksel Ev Yaşamı, Değişim, Ev Yaşamı Bilim Kodu : 6001020 Sayfa Sayısı : 234 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Yahşi YAZICIDĞLU
Özet (Çeviri)
THE CHANGES IN TRADITIONAL HOME LIVING, CAUSED BY THE DEVELOPING TECHNOLOGY Ph.D. THESIS Samiye ERDOĞAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY AUGUST- 1994 ABSTRACT The stimulating force of social and individual changes is technology. The aim of this study was to determine the changes in tradional home living, caused by the developing and changing technology. In order to achieve this goal, 1214 questionnaires were applied regarding the leveling and homogenous-heterogenous structure in towns The questionnaire was prepared to search the subjects' parents, the subjects' childhood and the subjects' today. The findings were put, under the classification of inclination of changes in subjects' and parents' individual characteristics, fertility and health, homing, nutrition, wearing, transportation and communication. It was found that people living in Konya, Ankara and in these cities' villages, are in an inclination of change in individual charactersteristics and life styles regarding to their parents. There is a change in home living in the form of aparting from tradition. Key Words : Technology, Traditional Home Living Change Home Living Scientific Code : 6001012 Number Of Pages: 234 Supervisor : Prof.Dr. Yahşi YAZICIOĞLU