Investigation of the effects of photobiomodulation on exosomal micro-rnas in an in-vitro oxidative stress model
Fotobiyomodülasyonun eksozomal mikroRNA'lar üzerindeki etkilerinin in vitro oksidatif stres modelinde araştırılması
  1. Tez No: 783012
  2. Yazar: HOUDA MIKATI
  3. Danışmanlar: Assist. prof. Dr. MEHMET OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT)/fotobiyomodülasyon uygulamasının Alzheimer hastalığı (AH) üzerinde faydalı sonuçları olduğu kanıtlanmıştır. En yaygın nörodejeneratif hastalık ve en yaygın demans tipi olan AH, hücre dışı nöritik plakların ve intranöronal nörofibriler yumakların (NFY'ler) birikmesiyle karakterize edilir. Nöritik plaklar, amiloid-β (Aβ) peptitlerinden oluşur ve NFY'ler, hiperfosforile edilmiş tau proteininden oluşur. AH'deki bu birikimlerin sebeplerinden biri de oksidatif strestir. Oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinin (ROT) üretimi ile antioksidanlar arasında oksidanlar lehine oluşan dengesizliğin neden olduğu bir olgudur. Oksidatif stres, mikroRNA'lar (miRNA'lar) olarak bilinen, kodlanmayan RNA'ların ifadesini değiştirerek AH patolojisini tetikleyebilir. Düzenlenmemiş miRNA'lar, AH'nin başlamasında yer alan haberci RNA'ları hedefleyebilir. miRNA'lar, bir tür hücre dışı vezikül olan eksozomlar tarafından taşınabildiğinden, eksozomal miRNA'lar, oksidatif stres ve AH arasındaki bağlantının aracıları olarak kabul edilebilir. Bu çalışma, LLLT'nin, oksidatif stres indüklenmiş SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında ekzozomal miRNA'ların ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bulgular, 1J/cm2 ve 3J/cm2 enerji yoğunluklarına sahip 660nm'deki lazerin oksidatif stresle indüklenen hücrelerin hayatta kalması yonunde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, AH patolojisinde rolü olan eksozomal miRNA'lar hsa-miR-193b-3p, hsa-miR-193b-5p ve hsa-miR-375-3p'nin oksidatif stres indüksiyonu ve 660nm, 3J/cm2'de lazer uygulaması sonrası eksozomlardaki ekspresyoları önemli ölçüde artmıştır. Sadece hsa-miR-193b-3p'nin ifadesinde 1J/cm2 lazer uyğulaması sonrası önemli bir artış gösterildi.
Özet (Çeviri)
Application of low-level laser therapy (LLLT)/ photobiomodulation, has proven to have beneficial outcomes on Alzheimer's disease (AD). AD, the most common neurodegenerative disease and most common type of dementia, is characterized by depositions of extracellular neuritic plaques and intraneuronal neurofibrillary tangles (NFTs). The neuritic plaques consist of amyloid-β (Aβ) peptides and the NFTs consist of hyperphosphorylated tau protein. One of the driving forces of these accumulations in AD is oxidative stress. Oxidative stress is a phenomenon caused by an imbalance between the production of reactive oxygen species (ROS) and antioxidants in the favor of the oxidants. Oxidative stress can trigger AD pathology by altering the expression of potent non-coding RNAs known as microRNAs (miRNAs). The dysregulated miRNAs can target messenger RNAs that are involved in the initiation of AD. As miRNAs can be carried by exosomes, a type of extracellular vesicle, exosomal miRNAs can be considered the mediators of the crosstalk between oxidative stress and AD. This study investigates the effect of LLLT on the expression of exosomal miRNAs in an oxidative stress-induced human neuroblastoma SH-SY5Y cell line. The findings demonstrate that laser at 660nm with energy densities 1J/cm2 and 3J/cm2 has a pro-survival effect on oxidative stress-induced cells. In addition, exosomal hsa-miR-193b-3p, hsa-miR-193b-5p, and hsa-miR-375-3p, which have roles in AD pathology, were significantly increased in expression in exosomes after oxidative stress induction and laser irradiation at 660nm, 3J/cm2. Only hsa-miR-193b-3p also showed to have a significant increase in expression in laser irradiation at 1J/cm2.