Lazerin plateletten zengin fibrinler üzerine etkisinin In Vitro olarak incelenmesi
In Vitro investigation of the effects of laser on platelet rich fibrin
  1. Tez No: 872494
  2. Yazar: UTKU BÖCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATEŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, lazerin biyostimülatif etkisi kullanılarak, lazer uygulanan ve uygulanmayan L-PRF ve T-PRF membranların kimyasal bozunma miktarlarının, fibrin ağ yapılarının SEM ve ışık mikroskobuyla değerlendirilmesidir. Çalışmamız sistemik olarak sağlıklı 15 birey ile her bir bireyden elde edilen dört adet L-PRF ve dört adet T-PRF membran üzerinde yapıldı. Elde edilen dört membrandan iki tanesine diyot lazer cihazıyla 980 nm dalga boyunda 0.5 W gücünde devamlı modda 3 dakika süre ile 1-2 mm mesafeden lazer uygulaması yapıldı. Diğer iki membrana lazer uygulaması yapılmadı. Lazer uygulanan L-PRF ve T-PRF membranlardan birer tanesi histolojik inceleme ve SEM analizi için ikiye bölünüp, uygun koşullar altında muhafaza edildi. Diğer membran degradasyon işlemi için ayrıldı. Aynı işlemler lazer uygulanmayan L-PRF ve T-PRF membranlar içinde yapıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre lazer uygulanan L-PRF ve T-PRF membranlarda uygulanmayan membranlara kıyasla daha düşük degradasyon yüzdeleri görüldü, ancak bu fark istatistiksel anlamlılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the amount of chemical degradation and fibrin network structures of laser-treated and non-laser-treated L-PRF and T-PRF membranes by SEM and light microscopy using the biostimulative effect of laser. Our study was performed on 15 systemically healthy individuals and four L-PRF and four T-PRF membranes obtained from each individual. Two of the four membranes was treated with a diode laser device at a wavelength of 980 nm and a power of 0.5 W in continuous mode for 3 minutes at a distance of 1-2 mm. The other two membranes were not lasered. One of the laser treated L-PRF and T-PRF membranes were cut in half and stored under appropriate conditions for histological examination and SEM analysis. The other membrane was separated for degradation. The same procedures were performed for L-PRF and T-PRF membranes without laser treatment. According to the results of our study, laser treated L-PRF and T-PRF membranes showed lower degradation percentages compared to non-laser treated membranes, but this difference did not reach statistical significance (p>0.05).