Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinde umutsuzluk ve iş güvencesizliği algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between hopelessness and perceived job insecurity among students of the faculty of health sciences
  1. Tez No: 998003
  2. Yazar: DUAHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL USTA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin iş güvencesizliği algısı ile umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, öğrencilerin karşılaştığı akademik ve mesleki belirsizliklerin psikososyal yansımalarını anlamaya yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Bu kapsamda araştırma; öğrencilerin umutsuzluk düzeylerini azaltmaya, geleceğe yönelik olumlu bakış açılarını güçlendirmeye, mesleki motivasyonlarını ve öz-yeterlik algılarını desteklemeye odaklanmaktadır. Ayrıca kariyer planlama süreçlerine katkı sağlamak ve eğitim ortamlarında 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini desteklemek de çalışmanın amaçları arasındadır. Elde edilen bulguların, rehberlik hizmetleri, akademik danışmanlık sistemleri, kariyer merkezleri ve eğitim politikaları açısından uygulanabilir öneriler sunması beklenmektedir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmanın evrenini, Edirne ili Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem, bu evrenden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan öğrencilerden meydana gelmiştir. Veriler yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik ifadeler, ikinci bölümde öğrencilerin iş güvencesizliği düzeylerini ölçmeye yönelik İş Güvencesizliği Ölçeği, üçüncü bölümde ise umutsuzluk düzeylerini belirlemeye yönelik Beck Umutsuzluk Ölçeği yer almaktadır. Beck Umutsuzluk Ölçeği; gelecek ile ilgili duygular, motivasyon kaybı ve gelecek ile ilgili beklentiler olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Toplam 990 öğrenciden elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi (Cronbach Alfa), normallik testleri, korelasyon analizi, gruplar arası farkların incelenmesi (Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis), gruplar arası anlamlı fark bulunması durumunda Post-Hoc testi ve son olarak ikili lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan normallik değerlendirmeleri sonucunda araştırma değişkenlerinin normal dağılım varsayımını karşılamadığı belirlenmiş ve bu nedenle gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik olmayan testlere başvurulmuştur. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik incelemesi kapsamında iç tutarlılık katsayıları hesaplanmış ve faktör analizi yapılmıştır. Bulgular: Cinsiyet açısından iş güvencesizliği ve toplam umutsuzlukta anlamlı fark bulunmazken, umutsuzluğun motivasyon kaybı boyutunda erkek öğrenciler lehine bir artış görülmüştür. İş tecrübesi iş güvencesizliği algısını belirgin biçimde değiştirmezken, deneyimi olmayan öğrencilerde umutsuzluk ve özellikle geleceğe yönelik beklentilerde olumsuzluk daha belirgindir. Bölümler arasında iş güvencesizliği bakımından anlamlı farklar bulunmuş, sağlık yönetimi öğrencileri daha yüksek güvencesizlik algısı bildirmiştir. Korelasyon analizleri iş güvencesizliği ile umutsuzluk ve alt boyutları arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiş; lojistik regresyon sonucunda ise iş güvencesizliği puanındaki bir birimlik artışın öğrencilerin umutsuz olma olasılığını yaklaşık 3,3 kat artırdığı, cinsiyetin kısmen etkili olduğu, yaş ve iş tecrübesinin ise sınırlı bir rol oynadığı belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırma, sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin iş güvencesizliği algısı ile umutsuzluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin bazı sosyo-demografik özelliklere göre kısmen farklılaştığını göstermiştir. Öğrenciler genel olarak orta düzeyde iş güvencesizliği algılamakta; bu algı cinsiyet ve iş tecrübesine göre değişmezken bölüm ve sınıf düzeyine göre farklılık göstermektedir. Özellikle Sağlık Yönetimi öğrencilerinde iş güvencesizliği algısının daha yüksek olması, mezuniyet sonrası istihdam belirsizliğine daha duyarlı olduklarını düşündürmektedir. Umutsuzluk düzeyi genel olarak değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermese de motivasyon kaybı ve geleceğe ilişkin beklentiler boyutlarında erkek ve iş tecrübesi olmayan öğrenciler aleyhine sınırlı farklılıklar bulunmuştur. Analizler, iş güvencesizliği arttıkça umutsuzluğun da arttığını ve iş güvencesizliğinin umutsuzluğun güçlü bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aims to examine the relationship between perceived job insecurity and levels of hopelessness among students of the Faculty of Health Sciences. The study provides a conceptual framework for understanding the psychosocial reflections of the academic and occupational uncertainties faced by students. In this context, the research focuses on reducing students' levels of hopelessness, strengthening their positive outlook toward the future, and supporting their professional motivation and self-efficacy perceptions. In addition, contributing to career planning processes and promoting the development of 21st-century skills within educational environments are among the objectives of the study. The findings are expected to offer practical implications for guidance and counseling services, academic advising systems, career centers, and educational policies. Material and Methods: The population of this study consists of students enrolled at Trakya University Faculty of Health Sciences in Edirne. The sample was selected from this population through convenience sampling and includes students who voluntarily agreed to participate. Data were collected through face-to-face questionnaires. The data collection tool consisted of three parts: demographic information, the Job Insecurity Scale, and the Beck Hopelessness Scale. The Beck Hopelessness Scale includes three sub-dimensions: feelings about the future, loss of motivation, and future expectations. Data obtained from 990 students were analyzed using SPSS 22.0. During the analysis process, descriptive statistics, reliability analysis (Cronbach's Alpha), normality tests, correlation analysis, non-parametric group comparison tests (Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis), post-hoc tests for significant group differences, and binary logistic regression analysis were conducted. Normality assessments indicated that the variables did not meet the assumption of normal distribution; therefore, non-parametric tests were used for group comparisons. As part of the validity and reliability assessment, internal consistency coefficients were calculated and factor analyses were carried out. Results: The findings indicate that the scales are valid and reliable, and CFA results support this structure. Since the variables were not normally distributed, non-parametric tests were used. No significant differences were found in job insecurity or overall hopelessness in terms of gender; however, male students scored higher in the motivation loss sub-dimension. Work experience did not significantly affect job insecurity, whereas students without work experience exhibited higher hopelessness, particularly regarding future expectations. Significant differences were found between departments in terms of job insecurity, with Health Management students reporting higher levels. Correlation analyses indicated positive associations between job insecurity and hopelessness, as well as its subdimensions. The logistic regression results further showed that a one-unit increase in job insecurity score increased the likelihood of students being categorized as hopeless by approximately 3.3 times, that gender had a partial effect with being male increasing this likelihood by 1.7 times, and that age and work experience played only a limited role. Conclusion: This study demonstrated a significant association between health sciences faculty students' perceptions of job insecurity and their levels of hopelessness, with this relationship partially varying according to certain sociodemographic characteristics. Overall, students reported a moderate level of perceived job insecurity; this perception did not differ by gender or work experience but varied according to academic department and year of study. In particular, students in the Department of Health Management exhibited higher levels of job insecurity, suggesting greater sensitivity to post-graduation employment uncertainty. Although overall hopelessness levels did not show significant differences across most variables, limited differences were observed to the disadvantage of male students and those without work experience in the dimensions of motivational loss and future expectations. The analyses further revealed that increases in job insecurity were associated with higher levels of hopelessness, and that job insecurity emerged as a strong predictor of hopelessness.