Die Identitätsentwicklung der türkischen Familien in Berlin Im 50. Einwanderungsjahr
Göçün 50. yılında Berlin'deki Türk ailelerinin kimlik gelişimi
- Tez No: 783039
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER HEİNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Humboldt-Universität zu Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu doktora tezi, tüm nüfusun yüzde 5'i ve Alman olmayan nüfusun yüzde 23'ü ile en büyük etnik grubu oluşturan Berlin'deki Türk kökenli ailelerin kimlik gelişimine ışık tutuyor. Çalışma, Türk kökenli ailelerin kimliklerinin kültür, değerler, dindarlık, kadının konumu ve cinsellik ile ilgili gelişimi üzerine 2010-2011 yıllarında Berlin'de yapılan ampirik bir çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır. Nicel yöntemlere dayanan çalışma, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işe alım sözleşmesinin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen Türk kültürü, İslam dini ve toplumsal değerlerin hala etkisini sürdürüp sürdürmediğini ve Türk kökenli genç aile üyelerini etkileyip etkilemediğini araştırıyor. Ayrıca Berlin'de yaşayan Türk asıllı 224 kişinin kültürel aidiyetin rolü, saygı, şeref ve namus gibi değerlerin önemi, kadının ailedeki konumu, cinsellik ve dindarlık konusundaki ifadeleri kuşaklar arası analiz edilmektedir. Sonuç olarak, Türk kökenli en genç kuşağın kendini diniyle, geldiği kültürle ve değerleriyle özdeşleştirdiği, daha üst kuşakların ise Türk-Alman ortak kültürel değerlere yöneldiği ve dinsel kimliklerini ön plana çıkarmadıkları orta konmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis sheds light on the identity development of families of Turkish origin in Berlin, which constitutes the largest ethnic group with 5 percent of the entire population and 23 percent of the non-German population. The study presents the results of an empirical study conducted in Berlin in 2010-2011 on the development of Turkish origin families' identities in relation to culture, values, religiosity, women's position and sexuality. The study, which is based on quantitative methods, investigates whether Turkish culture, Islamic religion and social values still have an impact, and whether they affect young family members of Turkish origin, despite the fact that 50 years have passed since the employment contract signed between Turkey and Germany. In addition, the expressions of 224 people of Turkish origin living in Berlin on the role of cultural belonging, the importance of values such as respect, honor and virtue, the position of women in the family, sexuality and religiosity are analyzed across generations. As a result, it was revealed that the youngest generation of Turkish origin identified with their religion, the culture and values they came from, while the older generations tended towards Turkish-German common cultural values and did not bring their religious identities to the fore.