Die qualifizerte belehrung im strafverfahren
Ceza muhakemesinde nitelikli aydınlatma yükümlülüğü
  1. Tez No: 883632
  2. Yazar: HÜSNÜ SEFA ERYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS ROGALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Freie Universität Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ceza muhakemesinde adli makamların şüpheliyi haklarına ilişkin olarak aydınlatma yükümlülüğü hem adil yargılanma ilkesinin hem de devletin özen yükümlülüğünün bir sonucudur. Şüphelinin aydınlatılmasına yönelik emir normlarının varlığına rağmen soruşturma makamları uygulamada bilinçli veya bilinçsiz olarak bu yükümlülüklerini yerine getirmeyebilmektedirler. Böyle bir durumda, usuli ihlal neticesinde elde edilen şüpheli beyanı açısından gündeme gelen delil değerlendirme yasağının devam eden etkisinden söz edilmektedir. Çeşitli durumlarda şüpheliyi aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle ortaya çıkan bu ihlalin devam eden yasak etkisinin ancak nitelikli aydınlatma yoluyla ortadan kaldırılabileceği ileri sürülmektedir. Buna göre, ilk ifade alma işleminde adli makamlarca aydınlatılmayan şüpheli, takip eden ifade alma işleminde yalnızca hakları değil, aynı zamanda ilk ifadesinde vermiş olduğu beyanının kendisi aleyhine delil olarak kullanılmayacağı hususunda da bilgilendirilmelidir. Böylelikle şüpheli, kendisi aleyhine vermiş olduğu önceki beyanlarının baskısı altında kalmaksızın kendini itham edip etmeme ve susma hakkına ilişkin olarak özgürce karar verebilme imkânına kavuşacak, diğer taraftan adli makamlar da delil değerlendirme yasağının devam eden etkisini keserek ceza muhakemesinin somut deliller ışığında maddi gerçeğe ulaşma amacının tehlikeye düşmesini engellemiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedures, the obligation of the judicial authorities to inform the suspect about his/her rights is a consequence of both the principle of fair trial and the state's obligation of care. Despite the existence of order norms for the enlightenment of the suspect, investigative authorities may not fulfill this obligation consciously or unconsciously in practice. In such a case, we are talking about the continuing effect of the prohibition of the evaluation of evidence that comes to the fore in terms of the suspect's statement obtained as a result of the violation. In various cases, it is argued that the continuing prohibited effect of this procedural violation arising from the failure to fulfill the obligation to enlighten the suspect can only be eliminated through qualified enlightenment. Accordingly, the suspect, who was not informed by the judicial authorities in the first statement-taking procedure, should be informed not only of his/her rights in the subsequent statement-taking procedure, but also that the statement he/she made in the first statement will not be used as evidence against him/her. In this way, the suspect will have the opportunity to freely decide whether to incriminate himself and his right to remain silent without being under the pressure of his previous statements against him, and on the other hand, the judicial authorities will prevent the ongoing effect of the prohibition of evidence evaluation from being jeopardized and the aim of the criminal procedure to reach the material truth in the light of concrete evidence will be prevented from being jeopardized.