Kardiyopulmoner baypas sırasında uygulanan hemofiltrasyon miktarı-vücut yüzey alanı ilişkisinin mortaliteye ve morbiditeye olan etkisinin araştırılması
The Effect of the Hemofiltration-Body Surface Area on the Mortality and Morbidity during Cardiopulmonary Bypas
  1. Tez No: 783046
  2. Yazar: KADİR BURHAN KARADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KUNT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı; kardiyopulmoner bypass sırasında uygulanan hemofiltrasyon miktarı-vücut yüzey alanı ilişkisinin mortalite ve morbideye olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya kardiyopulmoner bypass sırasında hemofiltrasyon uygulanan 60 hasta ile hemofiltrasyon uygulanmayan 166 hasta dahil edildi. Hastalar öncelikle hemofiltrasyon uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Alt gruplar olarak da metrekareye yapılan hemofiltrasyon miktarına göre üç gruba ayrıldı. (Homojen dağılımına göre). Hastalara kardiyopulmoner bypass sırasında hematokrit takiplerinin %20 nin altında olması nedeniyle hemofiltrasyon yapıldı. Yapılan hemofiltrasyonun vücut yüzey alanı indeksine göre oranlaranak mortalite ve morbidite açısından karşılaştırıldı. Morbidite faktörleri; ekstübe olmalarına kadar geçen süre, drenaj miktarları, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, ameliyat öncesi ve sonrası hematokrit düzeyleri, tranfüzyon gereksinim miktarları ve inotropik ajan ihtiyacı olarak belirlendi. Metrekareye yapılan hemofiltrasyon miktarına göre değerlendirildiğinde istatistiksel olarak mortalite açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.818). Morbitide açısından bakıldığında metrekareye yapılan hemofiltrasyon miktarına göre 300ml/m2 olan grupta toplam perfüzyon süresi ve hastanede kalış süresi daha az bulundu. Sonuç olarak kardiyopulmoner sırasında uygulanan hemofiltrasyon miktarı-vücut yüzey alanı ilişkisinin mortaliteye etkisi gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this is research to investigate the effect of relationship of hemofiltration-body surface on mortality and morbidity area during cardiopulmonary bypass. 60 patients with hemofiltration, 166 patients without hemofiltration during cardiopulmonary bypass were included. Patients were primarily divided into two groups: with and without hemofiltration. Subgroups according to the amount of hemofiltration by square meters were divided into three groups. (According to the homogenous distribution). All patients were compared according to relationship of hemofiltration-body surface area during cardiopulmonary bypass in the interms of mortality and morbidity. Morbidity factors were as follows: intubation period, the amount of drainage, duration of stay in the hospital and intensive care unit, preoperative and postoperative hematocrit and creatinine levels, the amount of blood transfusion, inotropic support. There was no statistically significant relationship between the subgroups according to the amount of hemofiltration by square meters (p=0.818). There were statistically significant differences between the subgroups which were divided into the according to the amount of hemofiltration by square meters in terms of total perfusion time and total hospital stay. As a result, there was no effect of relationship of hemofiltration- body surface area on mortality during cardiopulmonary bypass