Kardiyopulmoner baypas sırasında mekanik ventilatör uygulamasının postoperatif pulmoner disfonksiyon üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mechanical ventilation application on postoperative pulmonary dysfunction during cardiopulmonary bypass
- Tez No: 723399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞAVLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kardiyak cerrahi sırasında kardiyopulmoner baypas (KPB) kullanımı sonrası postoperatif pulmoner komplikasyon (PPK) gelişimi oldukça sık görülen ve hastaların yoğun bakım ve hastane kalış sürelerinde artışa neden olan beraberinde postoperatif sonuçlarını kötüleştiren ciddi bir sağlık sorunudur. Bu komplikasyonların gelişimi birçok faktörle ilişkilendirilmiştir, önleyici müdahale basamaklarından biri ise KPB sırasında mekanik ventilasyonun devamını içermektedir. Literatürde kardiyopulmoner baypas sırasında farklı mekanik ventilasyon uygulanan grupları, konvansiyonel yöntem olan ventilatörün durdurulması ile kıyaslayan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ne var ki sonuçlar tartışmalıdır ve saptanan farklılıkların klinik sonuçlara yansıması zayıftır. Materyal ve Metod: Kardiyopulmoner baypas devresi kullanılan izole koroner arter baypas greftleme (KABG) operasyonu planlanan 139 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize şekilde 3 gruba ayrıldılar, farklı olarak KPB sırasında; 1.Düşük tidal volüm grubunda TV:4 ml/kg SS:6 /dk PEEP:5 cm/H2O FiO2: %30, 2.CPAP ventilasyon grubunda CPAP: 8 mmHg FiO2: %30 olacak şekilde ventilasyon uygulandı, 3.Kontrol grubunda ise ventilatör kapatıldı. Her 3 gruba pompa öncesi, sonrası ve yoğun bakım takiplerinde aynı ventilasyon stratejisi uygulandı (TV:6-8 ml/kg (İVA), PEEP:5 cm/H2O, SS:12-14 /dk). Hastaların preoperatif, postoperatif 1. saat, 1. gün ve 2. gün akciğer grafileri çekilerek aynı radyoloji uzmanı tarafından değerlendirildi ve modifiye radyolojik atelektazi skorları (m-RAS) hesaplandı. Hastaların intraoperatif ve postoperatif kan gazı değerleri, solunumsal verileri kaydedilerek, postoperatif pulmoner komplikasyon, ektrapulmoner komplikasyon gelişimi ve sonuçları değerlendirildi. Bulgular: M-RAS postoperatif 1. saatte ventilasyon uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük tespit edildi. Yoğun bakıma gelişte 1. saatte hesaplanan statik ve dinamik kompliyans değerleri de benzer şekilde ventilasyon uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The development of postoperative pulmonary complications (PPC) after cardiopulmonary bypass (CPB) use during cardiac surgery is a serious health problem that is very common and causes an increase in the length of stay in the intensive care unit and hospital, and worsens the postoperative results. While the development of these complications is associated with many factors, one of the steps of preventive intervention includes the continuation of mechanical ventilation during CPB. In the literature, there are many studies comparing the groups in which different mechanical ventilation is applied during cardiopulmonary bypass with stopping the ventilator, which is the conventional method. However, the results are controversial and the micro-level differences are poorly reflected in clinical outcomes. Materials and Methods: 139 patients who were planned for isolated coronary artery bypass grafting (CABG) operation using a cardiopulmonary bypass circuit were included in the study. The patients were randomly divided into 3 groups. Differently, during CPB; In the 1.Low tidal volume group, TV:4 ml/kg SD:6 /min PEEP:5 cm/H2O FiO2: 30%, in the 2.CPAP ventilation group, CPAP: 8 mmHg FiO2: 30% was applied, in the 3.Control group, the ventilator was turned off. The same ventilation strategy was applied to all 3 groups before, after and in the intensive care follow-ups (TV: 6-8 ml/kg (IBW), PEEP: 5 cm/H2O, SD: 12-14 /min). Preoperative, postoperative 1st hour, 1st day and 2nd day chest radiographs were taken and evaluated by the same radiologist, and modified radiological atelectasis scores (m-RAS) were calculated. Intraoperative and postoperative blood gas values and respiratory data of the patients were recorded, and the development of postoperative pulmonary complications, extrapulmonary complications and their results were evaluated. Results: M-RAS was found to be significantly lower in the ventilated groups at the postoperative 1st hour compared to the control group. Similarly, the static and dynamic compliance values calculated at the first hour of admission to the intensive care unit were found to be higher in the ventilated groups compared to the control group.