Çeliklerin kaynağında açısal distorsiyon
Angular distortion of the welding steel
  1. Tez No: 78305
  2. Yazar: ARİF ÇANACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İRFAN YÜKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Kaynak dikişi ve çevresinde ısınma ile soğuma çevrimleri sırasında oluşan etkileşme nedeni ile iç gerilmeler oluşur. Sıvı kaynak metali daha soğuk olan İT AB ve ITAB'da ısınmamış ana metal ile çevreli haldedir. Isınan kısımlar soğurken büzülmek isteyecektir. Bu kısımları çevreleyen soğuk kısımları büzülmeyi engelleyerek kalıntı gerilmelerine ve distorsiyonuna (kalıcı şekil değişimlerine) sebep olur. Kalıntı gerilmesi ve distorsiyonun oluşmasında etkin olan faktörler üç tanedir: Isıl gerilmeler, konstrüksiyonun rijitliği ve kaynak edilen iş parçasının metalurjik özellikleri. Bu faktörler kontrol edilerek distorsiyonu azaltmak mümkün olmaktadır. Yapılan çalışmada alaşımsız çelikten üretilen profillerin kaynağı sırasında meydana gelen distorsiyon ve kalıntı gerilmenin teorik açıklaması yapılmıştır. Daha sonra Iabaratuar çalışmaları yapılarak endüstriyel uygulamalar için gerekli bilgiler elde edilmiştir.. Deneyler sonucunda elde edilen temel sonuçlar şunlardır: 1- Et kalınlığı 2 mm'ye kadar olan profillerde kaynak çarpılması kaynak dikişi çekilmesinden sonra 5 dakika içerisinde tamamen bitmektedir. 2- Profilin kesiti distorsiyon miktarı üzerinde etkili olmaktadır. Kesit atalet momenti arttıkça distorsiyon azalmaktadır. 3- Kaynak dikiş enerjisi ve dikiş uzunluğu arttıkça distorsiyon artar. 4- Ön tavlama işlemi kaynak çarpılmalarının azalmasını sağlar. 5- Geri adım yöntemi ile kaynak yapmak distorsiyonu azaltır. 6- T kaynaklarında karşı kenarların peş peşe kaynaklanması distorsiyonu azaltır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A weldment is locally heated so the temperature distribution is not uniform and changes take place as the welding progresses. The temperature of weld metal and heat afected zone are higher than the base metal. As the hot parts cool, they want to shrink. The cold base metal prevents this shrinkage and this prevention causes residual stresses. Residual stresses in weldments produce distortion. Distortion is caused when the heated weld region contracts nonuniformly, causing shrinkage in one part of the weld to exert eccentric forces on the weld cross section. Base metal and weld metal properties, specimen lenght, plate thichness, weld geometry, welding process and welding sequence are the factors which affect residual stresses in weld. The aim of the present investigation is to gain an understanding of the distortion characteristics of squaretubuiar beams. Most of the welding distortion publications were about plates and commonly used, very few data have been published. So this matarial was chosen the subject of this researc. In this investigation only gas metal arc process was used. Three types of tests were done: (1) A transverse weld was made on a beam which is fixed at one end, (2) A longitidinal weld was made on a beam which is fixed on both ends, (3) T joints were made. The welding distortion was measured with dial deflection gages. The following results were obtained from the experiments: 1- Increasing either heat input or weld length increases the weld deflections. 2- Preheating decreases the distortion. 3- Distortion resistance of a beam is directly proportional to its cross section moment of inertia. 4- Backstep welding technique reduces the distortion. 5- In T joints welding opposite sides simultaneously decreases the distortion. n