Enerji alanına yönelik kamu Ar-Ge harcamaları ile CO2 emisyonu ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
The relationship between public R&D expenditures in the field of energy and CO2 emissions: The case of OECD countries
  1. Tez No: 783057
  2. Yazar: BORA AZAMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1970'li yıllardaki petrol krizi, sonrasında atmosferde artan hava kirliliği ve büyük çaplı nükleer kazalar gibi nedenlerle mevcut enerji politikalarının sürdürülebilirliği tartışılır hale gelmiştir. Dolayısıyla enerji sisteminde bir dönüşüme ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Enerji alanında müdahaleci konumunu devam ettiren devletler kontrol edici, düzenleyici ve yönlendirici birçok araç kullanmaktadır. Bu araçlardan biri Ar-Ge teşvikleridir. Ar-Ge teşvikleri; doğrudan Ar-Ge faaliyetlerinde bulunma, enerji alanında faaliyet gösteren firmalara kredi ve hibe aracılığıyla teşvik sağlama ya da vergisel teşviklerle dolaylı finansman sağlama şeklinde olabilmektedir. Bu çalışmada 2000-2020 yılları arasında OECD ülkelerinde enerji alanında yapılan kamu Ar-Ge harcamalarının çevreye etkisi ekonometrik bir model oluşturularak panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kamu enerji Ar-Ge harcamalarıyla emisyonlar arasında uzun dönemli negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, enerji alanında Ar-Ge harcamalarının artmasıyla inovatif faaliyetler, süreçler ve ürünler yaygınlaşmakta, bunun sonucunda ise enerji verimliliği artarken kaynak tüketimi azalmaktadır. Daha az kaynak tüketilerek aynı çıktı elde edilmesi ise enerji tüketimi kaynaklı emisyonları azaltmaktadır. Ayrıca, Ar-Ge harcamaları yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarının gelişmesinde ve yaygınlaşmasında kilit bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability of energy policies was called into question due to problems such as the oil crisis in the 1970s, increased air pollution in the atmosphere, and large-scale nuclear accidents. Owing to the fact that, it is required a transformation in the energy system and the strengthening of renewable energy technologies. The states, which maintain their interventionist position in the field of energy, use many controlling, regulating, and directive tools. One of this tools is R&D incentives. R&D incentives can be in the form of direct R&D activities, providing incentives to companies operating in the energy field through loans and grants, or providing indirect financing with tax incentives. In this study, the environmental impact of public R&D expenditures in the field of energy in OECD countries between 2000 and 2020 was examined by panel data analysis method by creating an econometric model. According to the results obtained in the analysis, a long-term negative relationship was determined between public energy R&D expenditures and emissions. As a result of increased R&D expenditures in the field of energy, innovative activities, processes, and products become widespread, and so, energy efficiency increases and resource consumption decreases. Achieving the same output by consuming fewer resources reduces emissions due to energy consumption. In addition, R&D expenditures play a key role in the development and expansion of alternative energy sources such as renewable energy.