Liderlik tarzlarının örgütsel muhalefet ve psikolojik güvenlik üzerine etkisi: Çağrı merkezi çalışanları üzerine bir çalışma
The effect of leadership styles on organizational opposition and psychological security: A study on call center employees
  1. Tez No: 783058
  2. Yazar: HASRET PARSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN MOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada yöneticilerin yönetim fonksiyonunu uygularken uyguladıkları liderlik tarzlarının çalışanların örgütsel muhalefetine yol açıp açmadığını ve psikolojik güvenlik algıları üzerinde etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Lider, bir grubu belli amaçlar doğrultusunda yönlendirmek olarak tanımlanabilir. Bir örgütte liderin tarzı örgütteki çalışanların davranış ve tutumlarını etkilemektedir. Çalıştığı kurumda kendini güvende hissetmeyen yapacağı bir hata veya söyleyeceği bir söz nedeniyle dışlanacağını düşünen çalışanlar psikolojik olarak olumsuz etkilenebilmektedir. Örgütte çalışanların düşüncelerine değer verilmemesi çalışanın örgüte bağlılığını olumsuz etkilemektedir ve nihayetinde işten ayrılmalara sebep olabilmektedir. Çalışmanın evren kümesi müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu 7/24 çalışmanın esas olduğu çağrı merkezi çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle liderlik kavramı ve tarzları, örgütsel muhalefet ve psikolojik güvenlik hakkında literatür taraması yapılmış ve çalışmaya konu olan kavramlarla ilgili daha önce yapılmış araştırma sonuçlarına ve çalışmanın evren kümesi olan çağrı merkezi sektörü hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yönetimlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Google form üzerinden çevrim içi anket yöntemi ile TRA2 bölgesi çağrı merkezlerinde çalışan toplam 313 kişiden veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 25 ve YEM Amos 21 istatiksel analiz programları ile geçerlilik, güvenirlik, farklılık, korelasyon ve yol analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda liderlik tarzlarının, örgütsel muhalefet ve psikolojik güvenlik üzerinde ve örgütsel muhalefetin psikolojik güvenlik algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate whether the leadership styles applied by the managers while applying the management function cause organizational opposition of the employees and whether they have an effect on their perceptions of psychological security. A leader can be defined as directing a group towards certain goals. The style of the leader in an organization affects the behavior and attitudes of the employees in the organization. Employees who do not feel safe in the institution they work for and think that they will be excluded because of a mistake or a word they will say can be psychologically affected negatively. The fact that the opinions of the employees in the organization are not valued negatively affects the commitment of the employee to the organization and may eventually lead to leaving the job. The universe of the study consists of call center employees who work 24/7, where customer satisfaction is at the forefront. In the study, first of all, a literature review about the concept and styles of leadership, organizational opposition and psychological security was made and the results of previous research on the concepts that were the subject of the study and theoretical information about the call center sector, which is the universe of the study, were given. Questionnaire method, one of the quantitative research methods, was used in the study. Data were obtained from a total of 313 people working in the call centers of the TRA2 region by online survey method via Google form. Validity, reliability, difference, correlation and path analyzes of the obtained data were performed with SPPS 25 and YEM Amos 21 statistical analysis programs. As a result of the analysis, it was concluded that leadership styles had a significant effect on organizational opposition and psychological security, and organizational opposition had a significant effect on the perception of psychological security.