Sezai Karakoç'un şiirlerinde halk bilimi unsurları
Folk science elements in Sezai Karakoç's poems
- Tez No: 783062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hayatımızın her alanında geleneklerimiz, örf ve adetlerimiz yaygın bir faaliyet göstermektedir. Halk bilimi unsurlarını Sezai Karakoç'un Gün Doğmadan adlı şiir kitabında tespit etmek çalışmamızın birincil görevidir. Karakoç'un şairliği ile halk bilimi arasındaki ilişki birçok dizeye yansımıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, halk biliminin ne olduğuna ve halk biliminin tarihsel sürecine değinilmiştir. Sezai Karakoç'un hayatı ve edebi kişiliğine yer verilmiştir. İkinci bölüm olan hayatın geçiş dönemi noktalarında da doğum, evlilik, ölüm gibi yapı taşları Karakoç'un şiirlerinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, halk bilgisini oluşturan; halk hekimliği, halk mimarisi, halk mutfağı, halk ticareti, halk sanatı, halk müziği, halk rengi, halk botaniği, halk hukuku unsurları şiirlerinde tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde, bayramlar ve törenler incelenmiştir. Beşinci bölümde ise halkın inançlarını oluşturan unsurlar bulunmuştur. Son bölüm olan altıncı bölümde ise peygamberler ve dini kavramlar şiirlerde incelenmiş ve çalışmamızın temel yapısı oluşmuştur. Sezai Karakoç gelenek ile bütünleşmiş bir şairdir. Yaşayan ritüelleri alışılmışın dışında kullanarak ve süslü imgelerle birleştirerek şiirlerine taşımıştır. İncelemeler ve değerlendirmeler sonucunda Karakoç'un halk biliminden beslenerek diriliş düşüncesi çerçevesinde şiirlerini kaleme aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our traditions and customs operate widely in all areas of our lives. It is the primary task of our study to identify the elements of folklore in Sezai Karakoç's poetry book called Gün Doğmadan. The relationship between Karakoç's poetry and folklore is reflected in many lines. In the first part of the study, what folklore is and the historical process of folklore is mentioned. Sezai Karakoç's life and literary personality are included. In the transition period of life, which is the second part, the building blocks such as birth, marriage and death are examined in Karakoç's poems. In the third part, forming the folklore; folk medicine, folk architecture, folk cuisine, folk trade, folk art, folk music, folk color, folk botany, folk law elements have been identified in his poems. In the fourth chapter, feasts and ceremonies are examined. In the fifth chapter, the elements that make up the beliefs of the people were found. In the sixth chapter, which is the last chapter, the prophets and religious concepts were examined in the poems and the basic structure of our study was formed. Sezai Karakoç is a poet integrated with tradition. He carried living rituals into his poems by using unusual and combining them with ornate images. As a result of the examinations and evaluations, it has been determined that Karakoç wrote his poems within the framework of the idea of resurrection by feeding on folklore.