Türk kamu yönetiminde e-devlet uygulaması olarak UYAP Bilişim Sistemi
UYAP Information System as e-government application in Turkish public administration
  1. Tez No: 783065
  2. Yazar: KADİR DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda özellikle dijitalleşme alanında yaşanan gelişmelerle ile birlikte başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin kamu yönetimi alanında önemli değişimler yaşanmaktadır. Türkiye'de kamu yönetiminde yaşanan dijitalleşme süreci özellikle 2000 yılında sonra e-devlet uygulamasıyla başlamış ve bu alanda yaşanan gelişmeler hız kesmeden devam etmektedir. E-devlet uygulamasının temel amacı ise kamu yönetimindeki hizmetlerin daha etkin, verimli ve ekonomik bir şekilde vatandaşlara sunulmasıdır. E-devlet uygulamasının yargı sistemindeki en önemli yansıması ise Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'dir. Bu çalışmada da başta kurumlar, avukatlar ve vatandaşlar olmak üzere birçok kesime önemli katkılar sağlayan UYAP bilişim sistemi ele alınmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, öncellikle Türk kamu yönetiminin kavramsal çerçevesi ele alınmaktadır. Ardından e-devlet uygulaması üzerinde durulmaktadır. Daha sonra ise UYAP bilişim sistemine ve bu sistemin sağlamış olduğu katkılar ele alınmaktadır. Sonuç ve öneriler kısmında ise UYAP bilişim sistemine yönelik önemli öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially with the developments in the field of digitalization, there have been significant changes in the field of public administration of many countries, especially Turkey. The digitalization process in public administration in Turkey started with the e-government application especially after 2000 and the developments in this field continue without slowing down. The main purpose of the e-government application is to provide the services in public administration to the citizens in a more effective, efficient and economical way. The most important reflection of the e-government application in the judicial system is the National Judicial Network Project (UYAP). In this study, the UYAP information system, which provides important contributions to many sectors, especially institutions, lawyers and citizens, is discussed. In this study, which consists of three parts, first of all, the conceptual framework of Turkish public administration is discussed. Then, the e-government application is emphasized. Then, the UYAP information system and its contributions are discussed. In the conclusion and suggestions part, important suggestions are made for the UYAP information system.