İstanbul bölgesindeki imalat işletmelerinde verimliliği arttırma yöntemleri ve karşılaştırmalı uygulamalar
- Tez No: 78307
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Genel bir ifadeyle verimlilik, çıktının girdiye oranı olarak tanımlanmak ta olup, girdi kaynaklarının iyi bir şekilde planlanması ve kullanılmasıyla il gilidir. Uygulama alanı oldukça geniştir. Verimlilik terimi, ekonomistler ve mü hendisler tarafından farklı biçimde yorum lanm aktadır. Ekonomistler verimli liği, üretime katılan faktörlerin sonucu, girdiler ve çıktılar arasındaki parasal ve fiziksel ilişkiler olarak yorumlamaktadırlar. Mühendisler ise modern yöne tim ve üretim teknikleri ve bunların uygulanması ile verimliliğin arttırılması nı anlamaktadırlar. Verimlilik kelimesiyle akla ilk gelen üretimdir. Verimliliğin işletme ve ülke ekonomisi açısından önemi, verimliliğe etki eden iç ve dış faktörler neler dir? Bu çalışmada verimlilik, kısmi ve toplam verimlilik olarak ele alınıp ikin ci bölümde açıklanmıştır. Verimlilik ölçümü, önemi, karşılaşılan zorluklar, işletmeler için faydası, verimliliği azaltan ve arttıran faktörler ve verimliliğin planlanması üçüncü bölümde açıklanmıştır. Verimliliğin teknolojik bazda arttırılması, ileri imalat teknolojileri ve özellikleri dördüncü bölümde açıklanmıştır. Son bölümde bir elektrik pano imalat işletmesi ele alınıp, işletmenin mevcut teknolojiye ait verimliliği ölçülmüştür. Daha sonra, uygulanan ileri teknoloji ile tahmin edilen verimlilik artışı, mevcut teknolojiye ait verimlilikle karşılaştırılmıştır. İşletmenin ileriye dönük beş yıllık tahmini verimlilik de ğerleri hesaplanmış ve verimlilik artışının rantabiliteye olan etkisi araştırıl mıştır. -XII-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In general productivity can be defined as a ratio of output with respect to input and related with the best planning and using of the resources of input. Productivity has an enormous area of implementation. The concept of productivity is understood differently by economists and engineers: Economist defines it as a result of factors participating production process and physical and monitorial relations between inputs and outputs. According to engineers, productivity means increasing productivity by using contemporary manage ment and production styles. The first think comes to mine by productivity is production. What is the importance of productivity with respect to companies and economics of the co untry? What are the internal and external factors effecting productivity? In the second part of the study, productivity was analyzed into two parts: partial and global. Evaluating productivity, its importance, faced problems, elements cau sing increase or decrease productivity, and planning productivity are the the mes of the third part. Increasing productivity using technological means and the caharacteristics of high manufacturing technologies are the sub-subjects of the fourth part. The last part, a case-a company manufacturing electric panel-was evalu ated. Then, a comparison between the productivity of present technologies and long term effects the productivity of high technology were realized.