Trakya bölgesinde ayçiçeğine (helianthus annuus L.) zarar veren orobanche türleri ve zararlarının tesbiti
  1. Tez No: 78308
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
37 VII. ÖZET Bu çalışmada Trakya Bölgesinde ayçiçeği bitkisinin kök paraziti olan Orobanche türünün tayin edilmesi, toprağın farklı derinliğinde bulunan Orobanche tohumlarının toprak yüzeyine çıkış oranı ile bağlantılı olarak ayçiçeği bitkisine vermiş olduğu zararın tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Trakya Bölgesine gezi düzenlenmiş bölgedeki ayçiçeği tarlalarından Orobanche örnekleri toplanmıştır. Toplanan örnekler herbaryum örnekleri haline getirilmiş ve MARA (Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Herbaryumu)' da saklanmıştır. Yapılan incelemelerde ayçiçeği bitkisi kökü üzerinde Orobanche cernua Leoft. türünün geliştiği tespit edilmiştir. Toprağın farklı derinliğinde bulunan Orobanche tohumlarının toprak yüzeyine çıkış oranı ile ayçiçeği bitkisine vermiş olduğu zararın ilişkisini tespit etmek amacıyla sera ve tarlada deneme alanları kurulmuştur. Bu deneme alanlarında yapılan gözlemler neticesinde ayçiçeği bitkisine en çok zararın Orobanche tohum derinliği 10 ve 5 cm. olan parsellerde olduğu belirlenmiştir. En az zararın ise Orobanche tohum derinliği 30 ve 40 cm. olan parsellerde olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığı altında, ayçiçeği üretimi yapılan tarlalarda Orobanche cernua Loefl. 'nın sebep olduğu zararı en aza indirebilmek için gerekli sürüm derinliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
38 VIII. SUMMARY In this study, it was intended to determine“Orobanche”species which is the root parasite of sunflower plant in Thrace (Trakya) region and find out the connection between the rate of emergence of“Orobanche”seeds to soil surface germinated in different soil depths and its harmful effects on the sunflower plant. For this purpose in the excursions around Thrace region“Orobanche”samples were collected from the fields of sunflower. Collected specimens were treated as herbarium materials and kept in MARA (Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Herbaryumu). After the investigations of the materials“Orobanche”species living on sunflower roots was identified as“Orobanche cernua ”Loefl. In order to examine the relation between the emergence rate of“Orobance”seeds sawn in different depths of soil and its damage to the sunflower plant, experimental areas of greenhouse and fields were created. As a result of the observations in these experimental areas, it was seen that the most harmful effects on sunflowers were in the parcels where Orobanche seed depths are 5 cm. and 10 cm. The least harmful effects were seen in the areas where Orobanche seeds were in 30 cm. and 40 cm. depths. In the light of these results, the best plowing depth of soil was determined in order to reduce the damages caused by Orobanche cernua Loefl. in the sunflower fields.