İşletmelerdeki örgütsel kültür yapısının takım anlayışına etkisi
The effects of organizational culture structure in organization on the concept of team
- Tez No: 186532
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzde, örgüt kültürünün, çalışanların davranışları üzerindeki güçlüetkisinin yanı sıra, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve performans üzerinde de etkisininolduğu anlaşılmıştır. Bu durum, örgütün ve çalışanların verimliliği arttırma ve çevreyeuyum sağlama çabalarında örgüt kültürünün önemini ön plana çıkarmıştır. Küreselpazardaki yüksek rekabet şartları, dış çevredeki ve rekabet ortamındaki hızlı değişim,işletmeleri, yönetim ve örgütleme süreçlerinde farklı anlayışlara yöneltmektedir.Örgütler sorunlarına çözümler üretmek ve değişimlere ayak uydurmak içintakım çalışmasına yönelmişlerdir. Takımlar yüksek performanslı örgütlerin temelinioluşturmaktadır. Bu nedenle, yüksek performanslı örgütü oluşturmak için örgütte ilkyapılması gereken başarılı takım çalışmalarını gerçekleştirmektir. Bunun içindeöncelikle takım çalışmalarını destekleyen bir örgüt kültürünü oluşturmaktır.Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu araştırmanın amacı, örgütün mevcutkültürel yapısının takım çalışmasını destekleyebilirliğinin incelenmesi ve örgüt kültürüile takım çalışması uygulamaları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Çalışmanın ilk üç bölümünde; kültür, örgüt kültürü ve takım kavramları,örgüt kültürü ile ilgili yaklaşım ve modeller, takım çeşitleri ve takımların oluşumsüreci ve takım yönetimi konuları incelenerek, takım çalışması uygulanacak örgütlerdeihtiyaç duyulan kültürel ve yönetsel alt yapı ile takımlardaki temel kültürel unsurlaraçıklanmıştır.Dördüncü bölümde ise askeri bir işyerinde, örgüt kültürü ile takım kültürüarasındaki ilişkinin belirlenmesi konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yerverilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olarak belirlenen örgüt kültürü faktörleri(örgüt vizyonunun paylaşılma seviyesi, örgüt içinde güven ortamının oluşma durumu,çalışanların katılımcılığının desteklenmesi, iletişim sisteminin etkinliği, ödüllendirmesisteminin etkinliği, yaratıcılık ve yenilikçiliğe verilen destek) ile araştırmanın bağımlıdeğişkenleri olarak belirlenen takımın temel kültürel unsurları (takım amaçlarınınpaylaşılma seviyesi, takım içinde işbirliği ve güven ortamının oluşma seviyesi,katılımcılık ve takım ruhunun oluşma seviyesi, iletişimin etkinliği, yaratıcılık veyenilikçiliğe yönelim seviyesi) arasındaki ilişkinin test edilmesini sağlayacak 47sorudan oluşan bir anket hazırlanarak 200 çalışana uygulanmıştır. Elde edilen verilerSPSS for Windows 10.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Yapılan regresyon analizleri sonucunda, belirlenen takımın temel kültürelunsurlarının, belirlenen örgüt kültürü faktörlerinden (örgütün ödüllendirme sistemihariç) etkilendiği, ancak incelenen örgüt kültürü faktörlerinin, takımın temel kültürelunsurlarını %100 oranında etkilemediği belirlenmiştir. Bu durum, takımın temelkültürel unsurlarını etkileyen daha başka faktörlerin de olduğunu göstermektedir. Bufaktörler, bu çalışmada incelenmeyen örgüt kültürü faktörleri olabileceği gibi, çevreselşartlar, örgütsel yapı, yönetim tarzı vb. olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, it is found that organizational culture strongly affects not onlyemployee behavior but also organizational commitment and performance. This situationemphasizes the importance of organizational culture in terms of the efficiency oforganization and employees and the effort of environmental adaptation process. Thoughcompetition in the global market, rapid developments in environment and competitionarea force firms to develop different management and organizing processes.Organizations tend to adapt team-working in order to solve their problemsand catch the rapid developments. Teams are the basis for high performanceorganizations. For that reason, to achieve high performance organization, first of all, asuccessful team-working is required. For this purpose, organizational culture shouldsupport team-working.The purpose of this research is to investigate the team workingsupportability of the present cultural structure in organization and to determine therelationships between organizational culture and team working studies? applications.In the first three chapters of this study; culture, organizational culture andteam concept, the approaches and models for organizational culture, types of teams,team assembly process are investigated and team management process are reviewed andthe basis of cultural and managerial requirements and basic cultural factors areexplained.In the fourth chapter, the results of research which is carried out on amilitary installation are given. A questionnaire composed of 47 questions that can testthe relationship between designated independent variables of organizational culturefactors of the research (to share level of organizational vision, forming condition ofconfidence ambience in organization, to support of employees participation,effectiveness of information system, effectiveness of reward system, to support ofcreativity and innovation) and designated dependent variables of team culture factors ofthe research (to share level of team aims, forming condition of confidence ambience andcooperation in team, forming level of participation and team soul, effectiveness ofinformation, orientation level of creativity and innovation) has been prepared andapplied to 200 employees. The data taken is analyzed with SPSS for Windows 10.0.At the results of regression analyses applied it is determined that thedesignated team culture factors are affected by the designated organizational culturefactors except its reward system but, investigated organizational culture factors do notaffected basis of team culture factors 100%. This shows that there are some otherfactors that affect the team culture factors of organization that are not investigated inthis study or be environmental conditions, organizational structure or management styleetc.