Tristörlü PWM asenkron motor sürücü ile yapılan hız kontrolü
- Tez No: 78311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ KENTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Günümüzde bilimsel ve teknolojik bulgular hızla gelişmektedir. Bu gelişmede elektroniğin endüstriyel uygulamalarının büyük yeri vardır. Bu tez çalışmasında endüstride yaygın olarak kullanılan asenkron motorların hız kontrolü üzerinde incelemeler yapılmıştır. Konunun anlaşılabilmesi için yan iletkan elemanların tanımından başlayarak devre tasarımına kadar incelemeler yapılmıştır. Tezin I. Bölümü girişten oluşmuştur. II. Bölümde yan iletken malzemelerin temel yapılan ve karakteristikleri gibi konular incelenmiş bu elemanlara ait temel bilgiler aktarılmıştır. III. Bölümde asenkron makinaların sınıflandırılmaları incelenmiştir. Asenkron makinaların devir hızı, 1) Kutup sayısının değiştirilmesi ile, 2) Rotor direncinin değiştirilmesi ile, 3) Statora uygulanan gerilimin etkin değerinin değiştirilmesi ile ayarlanır. Ayrıca; Rotora dışarıdan ayarlanabilir frekanslı gerilim uygulayarak ve statora uygulanan gerilimin etkin değeri ile birlikte frekansını değiştirerek devir hızında değişimler olduğu saptanmış ve bu yöntemler tek tek araştırılmıştır. IV. Bölümde Philips firmasına ait HEF 4752 entegresi kullanılarak darbe genişlik modülasyonu ile asenkron motor hız kontrol ünitesi tasarlanmış ve çalışması özetlenmiştir. V. Bölümde inverter tasarım denklemleri ve inverter devresi tasarımı incelenmiştir. Araştırmacı arkadaşlarıma yardımcı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Presently, scientific and technologic invertories develop with a very high speed.The industrial applications of electronics have a great space in this development. In this thesis, the speed control of the induction machines, which are widely used in the industry, are invertigated. In order to understand the subject better, the research begins with the definition of semiconductors and ends with the design of the circuit. The first chapter of the thesis consists of the introduction. In the second chapter, the basic structures and the characteristics of the semiconductors are examined and basic knowledge on these elements is given. In the third chapter, induction machines are examined by classify, The motor speed of the induction machines is adjusted with; 1) Changing the pole number 2) Changing the resistance of the rotor and 3) Changing the effective value of the voltage applied to the stator. Besides this; Applying variable frequency voltage to the rotor from outside and, changing the freguency with the effective value of the voltage applied to the stator,determine thait some changes have accurred in the motor speed, and these methods are exemined one by one. In the fourth chapter,first induction machine speed control unit with pulse width modulation is designed by using HEF 4752 integrate belonging to Philips and its operation is summarised. In the fifth chapter, inverter design equatins and inverter circuit desing are examined. I hope that; this thesis will be helpful to my friends making research on this subject.