Çağdaş doğaçlama tiyatrosunun Türkiye'deki örnekleri
Examples of contemporary improvement theater in Turkey
  1. Tez No: 783126
  2. Yazar: YANSI DENİZ ÖZÇELİK KEÇEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, çağdaş doğaçlama tiyatrosunun özellikleri ışığında Türkiye'deki doğaçlama tiyatrosunun gelişimi üzerine yapılmış bir çalışmadır. İlk bölümde, doğaçlamanın tanımı yapılarak, doğaçlamanın tiyatro içinde aldığı konuma ve yöntem olarak kullanımına bakılmıştır. Ayrıca çağdaş doğaçlama tiyatro kapsamında gelişen doğaçlama gösterilerinin doğuşu ve bu türde ortaya çıkan yeni eğilimler; Keith Johnstone'un“Tiyatro Sporu”ve Del Close'un“Harold Yöntemi”teknikleri de bu bölümde incelenmiştir. Çağdaş doğaçlama tiyatrosunun Türkiye'deki örneklerinin incelendiği ikinci bölümde ise hem Türkiye'deki örnekler üzerinden çağdaş doğaçlama tiyatrosunun gelişimi incelenmiş hem de çağdaş doğaçlama tiyatrosunun biçimsel özellikleri ortaya konmuştur. Ayrıca bu bölümde örnek olarak alınan ekiplerin özelinde“Tiyatro Sporu”ve“Uzun Form”türlerini ele alışları, biçimsel özellikleri ve geleneksel kaynaklarla ilişkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research studies the development of improvisation theater in Turkey in light of the characteristics of contemporary improvisational theatre. In the first part, the definition of improvisation was made, and its position in the theater and its use as a method were examined. In addition, the emergence of improvisational performances within the scope of contemporary improvisational theater and new trends in this genre; Keith Johnstone's“Theatre Sport”and Del Close's“Harold Method”techniques are also examined in this section. In the second part, in which examples of contemporary improvisational theater in Turkey are examined, both the development of contemporary improvisational theater through examples in Turkey and the formal characteristics of contemporary improvisational theater are revealed. In this section, the handling of the“Theatre Sports”and“Long Form”types, their common characteristics, and their relations with traditional sources were investigated if they are to be found.