Kombu mantarı ve ekstresinin fibrinolitik sistem ve antibakteryal etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 78316
  2. Yazar: NÜZHET CENK SESAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA Ş. UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özet Bu çalışmada,kaynatılmış kaynak suyuna şeker ve siyah çay eklenilmesiyle elde edilen ortama kombu mantarı (kombucha mantarı) ilave edildi ve 7-8 gün fermentasyona bıraktık. Çayın fermentasyon ürünü olan ekstrenin ve fermentasyon sonucu oluşan mantarın kurutulması ile elde edilen örneğin, fibrinolitik sisteme ve S. aureus ATCC 6538 P, S. epidermidis ATCC 12228, E. faecalis ATCC 29212, B. subtilisATCC 6633, P. aeruginosa ATCC 27853, P. mirabilis ATCC 14153, E. coli ATCC 8739, K. pneumoniae ATCC 4352, C. albicans ATCC 10231 suşları üzerinde antibakteriyal etkileri inceledik. Önceden hazırlanan pool plazmaya 1/10 oranında çay, kombu, kuru kombu ekstreleri ve kontrol olarakta FT S ayrı ayrı eklendi. Bu örneklerden invitro olarak fibrinolitik sistem üzerine etkileri EEZ ve fibrin plak yöntemi ile değerlendirildi. Kontrola göre çay ile kombu ekstresinin fibrinolitik aktiviteyi anlamlı olarak inhibe ettiği, kuru kombu örneğinde ise fibrinolitik sistem üzerine etkinin olmadığı gördük. Antibakteriyal etki yönünden yaptığımız çalışmalarda yukarıda belirtilen mikroorganizmaların suşları üzerinde kombu ekstresinin antibakteriyal etkisinin olmadığı gördük.
Özet (Çeviri)
50 6. Summary In this study kombucha fungus was added to boiled natural water mixed with sugar and black tea, and let fermentation for 7 - 8 days. Product of the fermentation which are extractions of dried fungus and fermented tea were used for investigation of fibrinolytic activity and antibacteral affect of S. aureus ATCC 6538 P, S. epidermidis ATCC 12228, E. faecalis ATCC 29212, B. subtilis ATCC 6633, P. aeruginosa ATCC 27853, P. mirabilis ATCC 14153, E. coli ATCC 8739, K. pneumoniae ATCC 4352, C. albicans ATCC 10231. Each of the extraction of the tea, kombu and dried kombu, and FTS as a control were added in a ratio of 1/10 to a pool plasma prepate previosly. Data on maintain from application of EEZ and fibrin plaq method were evoluated invitro on fibrinolytic system. Compared to control tea and kombu extrat inhibated the fibrinolytic activity meaningfully but dried kombu extrat had no effect on the fibrinolytic system. The study of antibacterial activity of kombu extrat had no effect on the strains of these microorganisms Which are given before.