Ostenitik ve ferritik paslanmaz çeliklerde biçimlendirme haritaları
  1. Tez No: 78317
  2. Yazar: OKTAY TEMELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, AIS1 304 Ostenitik ve AISI 430 Ferritik Paslanmaz Çeliklerin gererek biçimlendirme ve derin çekme işlemlerinde kullanılmak üzere biçimlendirme kabiliyetleri incelemiştir. Kalınlığı 0,5 mm. olan saclar çeşitli mekanik deneylerle test edildikten sonra bu malzemelere ait biçimlendirme sınır diyagramları elde edilmiştir. Bu diyagramlar, kalıp aşınmasını incelemek için ara kontrol işlemlerinde, yeni bir malzeme gurubunun, yeni bir yağlayıcı çeşidinin davranışını belirleme işlemlerinde veya koşullarda değişiklik yapmak gerektiğinde kullanılır. Yapılan deneyler sonucunda her bir malzeme için farklı biçimlendirme sınır diyagramı elde edilmiştir. Bu diyagramları irdelediğimizde, tek eksenli çekme kuvvetine maruz kalan bölgelerde malzemelerin şekil değişiminde önemli bir farklılık görülmediği ancak çok eksenli gerilmeye maruz kalan bölgede ise 304 Ostenitik paslanmaz çeliğin, 430 Ferritik paslanmaz çeliğe göre daha fazla şekil değiştirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the formability of AISI 304 Austenitic and AISI 430 Ferritic Stainless Steels in stretch forming and deep drawing processes. Subsequent to varied mechanical testing of sheet - metals of 0,5mm thickness, the forming limit diagrams for these materials were obtained. These diagrams are used in routine checks to examine die wear, in the determination of the behaviour of a new group of materials or a new variety of lubricant, or when a need for a change in the conditions arises. At the end of the experiments, different forming limit diagrams were obtained for each material. When these diagrams are examined, no significant difference is observed in the deformation of the materials in the areas subjected to uni - axial stress, where as in the area subjected to multi - axial stress a greater deformation can be seen in 304 Austenitic Stainless Steel compared to 430 Ferritic Stainless Steel. XI