Diyabet ve parkinson oluşturulan sıçanlarda doymamış yağasitleri ve vitaminlerin fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of unsaturated fatties and vitamins on physiological parameters in rats with diabetes and parkinson
- Tez No: 783181
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM, PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diyabet ve Parkinson uygulamaları sonucunda sıçanlarda oluşan inflamasyon ve oksidatif stres temelli motor ve fizyolojik bozulmalara omega 3 ve D, E vitamini uygulamalarının olumlu etkilerinin olabileceği amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden temin edilen 70 adet yarısı dişi yarısı erkek Wistar Albino sıçan ile gerçekleştirildi. Deneklerden rastgele olarak yedi grup oluşturuldu. Diyabetik sıçan eldesi yüksek tek doz intraperitonal Streptozotosin (50mg/kg) ile Parkinson sıçan eldesi 28 gün intraperitonal rotenon (2,5 mg/kg) uygulaması ile sağlandı. Vücut ağırlığı, fizyolojik parametreler(oksijen satürasyonu, nabız düzeyi, tam kan sayımı) ve motor fonksiyon testler (Vertikal pole test, modifiye yürüme analizi) ile veriler elde edildi. Verilerin eldesi deney sürecinde ön-son-izleme ölçümü olmak üzere üç defa da alındı. Çalışma süresince elde edilen tüm veriler, bilgisayar ortamında SPSS programı kullanılarak değerlendirildi ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to have positive effects of omega 3 and vitamin D, E vitamins on inflammation and oxidative stress-based motor and physiological deterioration in rats as a result of diabetes and Parkinson's applications. This study was carried out with 70 half female half male Wistar Albino rats obtained from Erciyes University Experimental Research Application and Research Center. Seven groups were randomly formed from the subjects. Diabetic rats were obtained with a single high dose intraperitoneal Streptozotocin (50mg/kg) and Parkinson's rats were obtained by intraperitoneal rotenone (2.5 mg/kg) administration for 28 days. Data were obtained by body weight, physiological parameters (oxygen saturation, pulse level, complete blood count) and motor function tests (Vertical pole test, modified gait analysis). The data were obtained three times during the experiment as pre, post and follow-up measurements. All data obtained during the study were evaluated using the SPSS program in computer environment and the level of significance was taken as 0.05.