Egzersizin ve b grubu vitamin uygulamalarının diyabetik parkinsonlu sıçanlarda motorik ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of exercise and group b vitamin applications on motoric and physiological parameters in rats with diabetic parkinson
  1. Tez No: 784083
  2. Yazar: MERVE KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM, PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmamızın amacı egzersizin ve B grubu vitaminlerin diyabetik ve/veya parkinsonlu sıçan modelleri üzerinde oluşturacağı fizyolojik ve lokomotor etkileri, ayrıca diyabet ve Parkinson hastalıkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Deney gruplarının oluşturulmasında 8 haftalık Wistar albino dişi ve erkek sıçanlar kullanıldı. Çalışmada 5 dişi, 5erkek sıçan bulunan sekiz grup oluşturuldu: (i) Kontrol grubu, (ii) Diyabet grubu, (iii) Parkinson grubu, (iv) Diyabet Parkinson grubu, (v) Diyabet Egzersiz grubu, (vi) Parkinson Egzersiz grubu, (vii) Diyabet Parkinson Egzersiz grubu, (viii) Diyabet Parkinson Egzersiz B vitamini grubu. Diyabetik parkinsonlu sıçan modeli oluşturmak için tek doz intraperitoneal streptozotosin (50mg/kg) ile diyabet oluşumunu takiben 28 gün boyunca intraperitoneal rotenon (2.5mg/kg) uygulaması ile Parkinson oluşturuldu. Egzersiz gruplarına 28 gün yüzme egzersizi yaptırıldı. Diyabetik Parkinson Egzersiz B vitamini grubuna egzersize ilave olarak oral gavaj yoluyla 28 gün B grubu vitamin verildi. Deneyin başında, ortasında ve sonunda vücut ağırlığı, nabız sayısı, %SpO2 düzeyleri ölçüldü; motor fomksiyonları değerlendirebilmek için vertikal pole test ve yürüme analizi yapıldı. En son genel anestezi altında tüm vücut kanları alınarak hemogram testi yapıldı. Veriler SPSS 25 paket programı ile değerlendirildi. Mann Whitney U, Freidman, Wilcoxen, Kruskal Wallis testleri kullanılarak veriler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the physiological and locomotor effects of exercise and B group vitamins on diabetic and/or Parkinsonian rat models, as well as the relationship between diabetes and Parkinson's diseases. 8-week-old Wistar albino male and female rats were used to create the experimental groups. Eight groups of 5 female and 5 male rats were created: (i) Control group, (ii) Diabetic group, (iii) Parkinson group, (iv) Diabetic Parkinson group, (v) Diabetic Exercise group, (vi) Parkinson Exercise group, (vii) Diabetic Parkinson Exercise group, (viii) Diabetic Parkinson Exercise group, (viii) Diabetic Parkinson Exercise vitamin B group. To create a diabetic Parkinson's rat model, Parkinson's was induced by intraperitoneal rotenone (2.5mg/kg) injection for 28 days following diabetes induction with a single dose of intraperitoneal streptozotocine (50mg/kg). Exercise groups were trained with swimming exercise for 28 days. Diabetic Parkinson's Exercise Vitamin B group received B group vitamins via oral gavage for 28 days in addition to exercise. Body weight, heart rate, %SpO2 levels were measured at the beginning, middle and end of the experiment; vertical pole test and gait analysis were performed to evaluate motor functions. Finally, total body blood samples were collected under general anaesthesia and haemogram test was performed. Data were analysed with SPSS 25 package programme. Mann Whitney U, Freidman, Wilcoxen, Kruskal Wallis tests were used to analyze the data.