İnmeli bireylerde ayna tedavisinin el fonksiyonları, fonksiyonel bağımsızlık ve aktivite performansı üzerine etkisi
The effect of mirror therapy on hand functions, functional independence and activity performance in individuals with stroke
- Tez No: 783188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, inmeli bireylerde ayna tedavisinin el fonksiyonları, fonksiyonel bağımsızlık ve aktivite performansı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma prospektif, tek kör ve randomize kontrollü olarak planlanmıştır. Çalışmaya AİBÜ İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde inme tedavisi alan müdahale (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere toplam 40 birey dahil edilmiştir. Bireylerin el fonksiyonlarını değerlendirmek için Jebsen Taylor El Fonksiyon testi (JTEFT), fonksiyonel bağımsızlığı değerlendirmek için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve aktivite performansını değerlendirmek için Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) kullanılmış olup, müdahale öncesi ve sonrası sonuçlar her iki grup için karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere (n=40) 6 hafta, haftada 5 gün, günde 40 dk geleneksel ergoterapi müdahale programı uygulanmıştır. Müdahale grubuna dahil edilen 20 kişiye 6 hafta, haftada 5 gün, günde 30 dakika olacak şekilde geleneksel ergoterapi müdahale programına ek olarak ayna tedavisi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of mirror therapy on hand functions, functional independence and activity performance in individuals with stroke. The study was planned as a prospective, single-blind and randomized controlled study. A total of 40 individuals, including the intervention (n=20) and control group (n=20), who received stroke treatment at AIBU İzzet Baysal Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital, were included in the study. Jebsen Taylor Hand Function Test (JTEFT) was used to evaluate hand functions of individuals, Functional Independence Scale (FIM) was used to evaluate functional independence, and Canadian Activity Performance Scale (COPM) was used to evaluate activity performance, and the results before and after the intervention were compared for both groups. A traditional occupational therapy intervention program was applied to all individuals (n=40) included in the study for 6 weeks, 5 days a week, 40 minutes a day. In addition to the traditional occupational therapy intervention program, mirror therapy was applied to 20 people included in the intervention group, for 6 weeks, 5 days a week, 30 minutes a day.