Hemşirelerin el hijyeni davranışlarının geliştirilmesinde kısa mesaj kullanımının etkisi
The effect of use of short text messages on improvement of nurses hand hygiene behaviors
- Tez No: 783194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin el hijyeni davranışlarının geliştirilmesinde kısa mesaj kullanımının etkisini belirlemektir. Ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü yapılan çalışmanın evrenini; 1 Ocak 2022 - 31 Mart 2022 arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşireler, örneklemini ise araştırmanın dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 60 hemşire oluşturmuştur. El hijyeni davranışlarını geliştirmeye yönelik 8 adet kısa mesaj haftada 2 kez müdahale grubundaki hemşirelerin cep telefonlarına gönderilmiştir. Verilerin toplanmasında Hemşire Bilgi Formu, El Hijyeni Uygulama Envanteri, El Yıkama Formu, Cerrahi El Yıkama Formu ve Antiseptik Ajan ile El Ovalama Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Shapiro-Wilk, iki yönlü Robust, Bonferroni ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the impact of text messages on the development of hand hygiene practices among nurses. The population of the randomized controlled study with pretest-posttest control group consisted of nurses employed at Karabuk Training and Research Hospital between January 1, 2022 and March 31, 2022, and the sample consisted of sixty nurses who met the study's inclusion and exclusion criteria. Twice each week, eight short messages aiming at promoting hand hygiene practices were sent to the mobile phones of nurses in the intervention group. Data was collected using the Nurse Information Form, Hand Hygiene Application Inventory, Hand Washing Form, Surgical Hand Washing Form, and Antiseptic Agent and Hand Scrub Form. In the data analysis, the Shapiro-Wilk, two-way Robust, Bonferroni, and Mann-Whitney U tests were utilized.