Cooperative guidance method with formation control for a guided munition swarm
Güdümlü mühimmat sürüsü için formasyon kontrolü ve birlikte güdüm yöntemi
  1. Tez No: 783215
  2. Yazar: FURKAN ZEKİ AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT, PROF. DR. VEYSEL GAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde hedef hakkında bilgi sahibi olan ve olmayan elemanlardan oluşan güdümlü mühimmat sürüsü için oluşturulmuş birlikte güdüm yöntemi anlatılmaktadır. Bu güdümlü mühimmatlar birbirleriyle haberleşirken radio frekanslı veri bağı kullanmaktadırlar. Bu veri bağları gönderici ve alıcı arasında belirlenen veri setlerinin akışını sağlayarak mühimmatlar arası iletişimi sağlar. Arayıcı başlık sistemleri güdümlü mühimmatların en pahalı parçalarından biri olması sebebiyle radio frekanslı veri bağları; birlikte güdüm yöntemleri ve formasyon kontrolü ile kullanıldığında bir alanı etkisiz hale getirmek için kullanılabilecek daha ucuz ve etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında aynı anda yapılan bu saldırılar korunmak istenen bölgenin hava savunmasını kaçınılmaz olarak zorlaştırmaktadır. 6 serbestlik dereceli simülasyonlar oluşturularak bahsi geçen algoritmalar ve metodlar test edilmiştir. Formasyon kontrolü ile beraber düzenli bir dağılım sağlamak amacıyla potansiyel fonksiyon metodu uygulanmıştır. Sürü üyeleri arasındaki veri paylaşımlarının sonucu olarak düzenli ve güvenli bir kol uçuşu sağlandığı gözlemlenmiştir. Dikey eksende ise birlikte güdüm yöntemi; sürüdeki hedef bilgisi olmayan elemanların, hedef bilgisi olanlar ile aynı görüş hattı açısını izlemesini sağlamıştır. Bahsi geçen methodun; baş açıları arasındaki farklar, yatay eksendeki pozisyonların düzenliliği ve genişliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu parametrelerin değişen toplam sürü üye sayısına ve hedef hakkında bilgisi olan eleman sayısına göre değişimi incelenmiştir. Bu parametrelerin sonuçlar üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Yöntem, araç konvoyları gibi sıraya dizilmiş hedefler için etkili olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A cooperative guidance method for a guided munition swarm that contains informed and naïve members is presented in this study. These guided munitions create a swarm with the help of communication between them. The communication of the members is established using RF Datalink, which can transfer a decided set of data between the transmitter and receiver. Since the seeker systems are one of the most expensive parts of a guided munition, using RF Datalink and cooperative guidance methods with formation control for the swarm agents can be a cheaper and more effective way to destroy the desired area. On the other hand, simultaneous attack of multiple smart munitions unavoidably makes it harder to defend an area. 6 degrees of freedom simulation is built to examine the methods and algorithms. The potential function method is applied to achieve formation control and uniform distribution on the horizontal plane. Uniform and safe arm flight is reached due to data transfer between the swarm members. The cooperative guidance method makes the agents follow the same line of sight angle for all naïve agents at the vertical plane. Effects of this guidance method on the heading angle differences, irregularity, and wideness on the horizontal plane through the heading direction are investigated. Results for various numbers of total agents and various numbers of informed agents are compared. The effects of these on the results are reviewed. The method is proposed as effective for targets positioned in line, such as vehicle convoys.