Güncel sanatta küresel gücün etkisi ve insan
The effect of global power in contemporary art and human
- Tez No: 783216
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN KAYSERİLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşme, toplu yerinden edilişler, ötekileştirmeler ve birbirinden korkarak uzaklaşma durumlarına sebep olabilecek sosyo-kültürel etkiler oluşturmaktadır. Bu durum her alanı etkilediği gibi sanat alanında da değişim ve farklı yansıtma biçimlerini ortaya çıkarmaktadır. Küreselleşmenin sanatı nasıl etkilediğini ve güncel sanatın küreselleşme çağında toplum hareketlerine nasıl baktığını tespit etmek oldukça önemlidir. Bu çalışmada, küreselleşme kavramından yola çıkılarak, insanlığın karşılaştığı çeşitli çevresel, sosyo-kültürel ve ekonomik etkilerin altında ezilen insanın yaşadıklarının güncel sanata nasıl yansıdığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında şu sorulara cevap aranmıştır: Küreselleşme ile ortaya çıkan göç, ötekileştirme ve yabancılaşma-yalnızlaşma kavramları toplum üzerinde nasıl etkiler oluşturmaktadır ve yaşadığı çağın çocuğu olan sanatçıların çalışmalarını nasıl şekillendirmektedir? Küreselleşmenin sanat üzerindeki etkileri ile sanatın küreselleşme sürecine katkıları nasıl bir döngü ortaya çıkarmaktadır? Güncel sanatta küresel gücün etkisi ve insan teması kapsamında araştırma sahibinin çalışmaları güncel çalışmalar ile nasıl bir bağ içerisindedir? Böylece çalışmada kültürel ve sanatsal literatür ve tez sahibinin çalışmaları kaynak olarak düşünülmüştür. Araştırmada veri elde etmeye yönelik yabancı kaynaklara, kütüphanelere, Ulusal tez merkezine ve internet kaynaklarına ulaşılarak; bilimsel temelli yazım ve sanatçıların tema kapsamında ortaya koyduğu eserler kaynak olarak taranmıştır. Araştırmanın anahtar kelimeleri doğrultusunda tarihsel sınırlama yapmadan tarama yapılmıştır. Tezde küreselleşme kavramı; sosyoloji, politika, antropoloji, güncel haberler, kültür, felsefe, sanat yorumları ile disiplinler arası yöntemle incelenmiştir. İnsanın küresel dünyadaki yeri, sanatçı ve felsefeci bakış açısı ile anlamlandırılmıştır. Göç, ötekileştirme, yabancılaşma ve yalnızlaşma olguları; göçebelik, mültecilik, sığınmacılık, mahrumiyet-mahremiyet, ruhlaşma (hayaletleşme), kolonileşme, oryantal bakış, olmamış-yokmuş gibi terimlere dönüşmüş yansımaları ile sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization creates socio-cultural effects that can lead to mass displacement, marginalization, and fearful alienation from each other. This situation, as it affects every field, reveals change and different forms of reflection in the field of art. It is very important to determine how globalization affects art and how contemporary art looks at social movements in the era of globalization. This study, starting from the concept of globalization, it is aimed to reveal how the experiences of people who are oppressed under various environmental, socio-cultural, and economic effects that humanity encounters are reflected in contemporary art. Within the scope of the study, answers were sought to the following questions: How do the concepts of migration, othering, and alienation-solitude that emerged with globalization affect society and how do they shape the works of artists who are children of the age in which they live? What kind of a cycle do the effects of globalization on art and the contribution of art to the globalization process reveal? How is the researcher's work related to current studies within the scope of the impact of global power and human contact in contemporary art? Thus, in the study, cultural and artistic literature and the work of the thesis owner were considered as sources. By accessing foreign sources, libraries, national thesis centers, and internet resources to obtain data in the research; scientific-based writing and the works of the artists within the scope of the theme were scanned as a source. In line with the keywords of the research, a search was made without any historical limitations. The concept of globalization in the thesis; sociology, politics, anthropology, current news, culture, philosophy, art interpretations, and interdisciplinary methods. The place of man in the global world has been interpreted from the perspective of an artist and a philosopher. Migration, marginalization, alienation, and isolation phenomena; nomadism, refugee, asylum, deprivation-privacy, spiritualization (ghosting), colonization, and oriental view, have been questioned with its reflections that have turned into terms such as never happened.