Vakit Gazetesindeki edebiyat, sanat ve kültür yazılarının incelenmesi ve sistematik indeksi (1 Ocak 1929-1 Ocak 1931)
Examination and systematic index of literature, art and cultural articles in Vakit Newspaper (1 January 1929-1 January 1931)
  1. Tez No: 783214
  2. Yazar: BARIŞ TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Gazeteler, hiç şüphesiz teknolojiye dayalı iletişimin henüz gelişmemiş olduğu dönemlerde en önemli iletişim araçlarıydı. Kültür ve edebiyat tarihimiz açısından önemli bir noktada duran gazeteler, aynı zamanda haber alma aracıdır. Takvîm-i Vekâyi'nin 1831 yılında neşredilmeye başlanması ile yayın hayatına merhaba diyen Türk gazeteciliği, Şinasî ve Namık Kemal gibi isimlerin katkılarıyla kısa sürede büyük bir ivme yakalamıştır. Özellikle, Şinasi'nin tefrika hakkında neşrettiği makaleyle birlikte, gazeteler tefrikalar sayesinde önemli birer kültür ve sanat organı hâline gelmişlerdir. Bu sayede, Türk edebiyatında pek çok eser gazete sayfalarında tefrika biçiminde yayımlanarak ülkenin hemen her yerine ulaşma imkânı bulmuştur. Edebiyat-gazete ilişkisi, Cumhuriyet döneminde de önemini korumuş, bu yıllarda çıkan pek çok gazete önemli eserlere ev sahipliği yapmıştır. Bu gazetelerden biri de Vakit'tir. Başta tefrika olmak üzere pek çok edebî içeriğe ev sahipliği yapan Vakit gazetesi, detaylı bir incelemeyi gerektirmektedir. Vakit gazetesinde ağırlıklı olarak tefrika edilen eserlerin başında roman gelmektedir. Hacimli bir anlatım türü olan roman, tefrika edilmeye daha uygun bir eserdir. Roman dışında tefrika edilen diğer türler arasında hikâye ve tarihî tefrikalar da yer almaktadır. Ayrıca sınırlı da olsa gazetede şiir tefrikalarına rastlanmaktadır. Bunların yanında o dönemlerde oldukça ilgi gören anket ve mülakat gibi çalışmaların da tefrika olunduğu görülmüştür. Gazetenin incelediğimiz sayılarında çeşitli konularda kaleme alınmış makale, deneme ve eleştiri yazıları da mevcuttur. İncelememize konu olan gazetenin sayıları, bize 1929 ve 1930'lu yıllar Türkiyesi'nin sanat, edebiyat ve kültür hayatı hakkında önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Newspapers were undoubtedly the most important communication tools in the times when technology-based communication was not yet developed. Newspapers, which stand at an important point in terms of our cultural and literary history, are also a means of getting news. Turkish journalism, which started with the publication of Takvîm-i Vekâyi in 1831, gained momentum in a short time with the contributions of names such as Şinasi and Namık Kemal. In particular, together with the article that Şinasi published about the serial, the newspapers became an important culture and art organ thanks to the serials. In this way, many works in Turkish literature were published in serials on newspaper pages, and they found the opportunity to reach almost every part of the country. The relationship between literature and newspapers maintained its importance in the Republican period, and many newspapers published in these years hosted important works. One of these newspapers is Vakit. Vakit newspaper, which hosts many literary contents, especially serials, requires a detailed examination. The novel is one of the most serialized works in Vakit newspaper. The novel, which is a voluminous type of narrative, is more suitable for serialization. Among the other genres serialized apart from the novel, there are also stories and historical serials. In addition, poetry serials can be found in the newspaper, albeit limited. In addition to these, it has been observed that studies such as surveys and interviews, which attracted a lot of attention at that time, were also serialized. There are also articles, essays and criticisms written on various subjects in the issues of the newspaper that we have examined. The issues of the newspaper, which is the subject of our review, give us important information about the art, literature and cultural life of Turkey in the 1929 and 1930s.