Dijital teknolojinin doğa insan bütününe etkisi ve sanata yansıması
Effect of digital technology on nature to human entity and its reflection on art
- Tez No: 890525
- Danışmanlar: DOÇ. UMUT GERMEÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Tarih boyunca teknolojik gelişmeler insanın doğaya bakışını, sanatsal ifadelerini ve dolayısıyla yaşam kültürünü dönüşüme uğratmıştır. İnsanın doğayla mücadelesinin günümüz parametreleri içindeki durumunu saptayabilme amacı taşıyan bu çalışmada, öncelikle teknoloji ve sanattaki ilerlemenin ayrımı ortaya konulmaktadır. Başlangıçta, Endüstri Devrimi sonrası günümüz koşullarının kökenini oluşturan etmenler irdelenmiştir. Soğuk Savaş döneminde endüstrinin dijitalleşme sürecine evirilmesinde politik ve kapitalist itkiler gözlemlenmektedir. Dijital teknolojiler çok hızlı bir şekilde gelişim göstermiş ve internetin keşfiyle öngörülemez bir biçimde dijital kültürün oluşmasına neden olmuştur. İlk yıllardan itibaren sanal ortamdaki imge oluşturma çalışmaları sanatçıların izleğine ve üretim gereçlerine tesir ederken; enformasyonun da görsel bir forma bürünmesini sağlamış ve medyanın kitlesel etkileşim gücünü küresel ölçeğe taşımıştır. 21. yüzyılda tüm yapıların merkezine konumlanan dijitalleşmenin bireyin dış gerçeklikle kurduğu ilişkiye etkileri ve bu etkilerin toplumsal yapı ile sanata yansımaları güncel veri ve örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Dijital teknolojinin insanın doğayla ilişkisine etkileri, neden-sonuç ilişkisi kurulabilmesi için tarihsel bağlamı da içerecek şekilde farklı perspektiflerden ele alınmış ve sermaye güdümünde gelişen teknolojinin, doğaya, insana ve sanata etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, technological developments have transformed human's view of nature, artistic expressions and therefore their culture of life. In this study, which aims to determine the status of human's struggle with nature within today's parameters, firstly, the distinction between progress in technology and art is revealed. Initially, the factors that formed the origin of today's conditions after the Industrial Revolution are examined. Political and capitalist impulses are observed in the evolution of industry into the digitalization process during the Cold War. Digital technologies have been developed very rapidly and have led to the formation of digital culture in an unpredictable way with the discovery of the internet. While image-making studies in the virtual environment have affected the artists' path and production tools since the early years, they have also enabled information to take a visual form and carried the mass interaction power of the media to a global scale. The effects of digitalization, which has positioned itself at the center of all structures in the 21st century, on the relationship of the individual with external reality and the reflections of these effects on social structure and art are evaluated through current data and examples. The effects of digital technology on the relationship between humans and nature have been addressed from different perspectives, including the historical context, in order to establish a cause-effect relationship, and the effects of technology developing under the control of capital on nature, humans and art have been analyzed.