Metal measurement of fossil galaxy groups: XMM-Newton data analysis of NGC 6482
Fosil galaksi gruplarının metal ölçümü: NGC 6482'nin XMM-Newton veri analizi
  1. Tez No: 783247
  2. Yazar: EMİNE GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT HÜDAVERDİ, DR. FRANÇOİS MERNİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Galaksi grupları tüm galaksilerin yarısından fazlasını oluşturan yapılardır. X-ışınları yayan Sıcak (10^7) grup içi ortamları (IGrM), yıldızlar tarafından ve süpernova patlamaları sırasında sentezlenen çok sayıda elementi gösteren emisyon çizgilerine sahiptir. Zengin galaksi kümelerine göre daha az derin kütleçekimsel potansiyelleri ve optik olarak tespit edilmelerinin zorluğu sebebiyle, galaksi grupları metal içeriğiyle ilgili önemli izler taşıyan X-ışınları gözlemleriyle çalışmak için idealdir. Bu çalışmada, bilinen en yakın (~0.012) fosil galaksi grubu olan NGC 6482'nin grup üyesi galaksilerini saran sıcak plazmayı inceleyerek, süpernova patlamalarından kaynaklı ortama saçılmış olan elementleri Avrupa Uzay Ajansının (ESA) fırlattığı XMM-Newton uydusunun Avrupa Photon Görüntüleme Kamera (EPIC) gözlemini (~142 ks) kullanarak tespit etmeye çalıştık. Fe, Mg, Si ve S elementlerini ölçerek NGC 6482'nin IGrM'indeki bolluk miktarlarını tespit ettik. Element miktarlarının ve elementlerin Fe elementine oranlarını tartıştık.
Özet (Çeviri)
Galaxy groups are structures that comprising more than half of all galaxies. They have hot (10^7 K) intra-group medium (IGrM) that emit X-rays and exhibit numerous emission lines of elements synthesized by stars and during supernovae. Galaxy groups have lower gravitational potentials compared to rich galaxy clusters and the difficulty of detecting them optically. Therefore X-ray observations which carries significant signatures about metal content provide an ideal means for studying galaxy groups. In this study, we aimed to identify elements dispersed into the environment by supernovae by examining the hot plasma surrounding the member galaxies of the nearest known fossil galaxy group, NGC6482 (z~0.012), using observations (~142 ks) from the European Photon Imaging Camera (EPIC) of the XMM-Newton satellite sent into its operational orbit by the European Space Agency (ESA). We measured the abundance of Fe, Mg, Si, and S elements in the NGC 6482's IGrM. We discussed the implications of the element ratios and amounts in relation to the Fe element.