Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilimdalı'nda melazmada trikloroasetik asit (TCA) peeling uygulanan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 783277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Melazma, koyu deri tiplerine sahip insanları etkileyen yaygın dirençli, tekrarlayıcı bir pigmentasyon bozukluğudur. Kesin etiyopatogenezi net olmamakla beraber genetik, güneş ışığı, gebelik, OKS, tiroid disfonksiyonu ve ilaçlar sıklıkla suçlanmaktadır. Melazmanın terapötik yönetimi zordur ve yüksek nüks oranları yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Tedavide sıklıkla topikal ve sistemik tedaviler, kimyasal peeling ve lazer uygulamaları tercih edilmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde melazma endikasyonu için TCA (TMC-3 TM action by aesthetical) peeling uygulanan hastaların sosyodemografik, klinik özellikleri, tetikleyici faktörleri ve en temel olarak TCA (TMC-3 TM action by aesthetical) peeling etkinliğini ve güvenilirliğini tespit etmeyi amaçladık. Çalışmaya 30 kadın hasta dahil edildi. Yaş ortalamaları 39.4 yıl, hastalık başlangıç yaşı ortalaması 31.7 yıl bulundu. Araştırmada değerlendirilen hastaların 27'si (%90) tetikleyici faktör tanımlamıştı. Hastaların 4'ü (%13.3) Fitzpatrick deri tipi 2'ye, 20'si (%66.7) Fitzpatrick deri tipi 3'e, 6'sı (%20) fitzpatrick deri tipi 4'e sahipti. Hastaların başlangıç mMASI ortalaması 5.55, iken tedavi sonunda %53.5 oranında azalarak 2.86'ya geriledi.
Özet (Çeviri)
Melasma is a common chronic refractory disorder of pigmentation and affects people with darker skin types. Although the etiopathogenesis is not clearly understood; genetic disposition, sunlight, pregnancy, oral contraceptive pills, thyroid disorders and drugs are often blamed. The therapeutic management of melasma is difficult and its high recurrence rates significantly affects the quality of life. Topical and systemic treatments, chemical peelings, and laser applications are often preferred for the treatment. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness and safety of TCA peeling (TMC-3 TM action by aesthetical) and describe the sociodemographic, clinical characteristics, triggering factors in patients who apply to our clinic for the treatment of melasma. 30 female patients were included in the study. The mean age was 39.4 years and the mean age of onset of the disease was 31.7 years. 27 (90%) out of 30 patients evaluated in the study reported triggering factors. Among patients included in the study, 4 patients (13.3%) had Fitzpatrick skin type 2, 20 patients (66.7%) had Fitzpatrick skin type 3, and 6 patients (20%) had Fitzpatrick skin type 4. The mean mMASI of the patients which decreased by 53,5% were 5.55 before the treatment and 2.86 at the end of the treatment.