Eritematotelanjiektazik rozaseada broadband light ve intradermal botulinum toksin a'nın değerlendirildiği tek merkezli retrospektif çalışma
  1. Tez No: 1018668
  2. Yazar: ONUR RABUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Eritematotelanjiektatik rozasea (ETR), persistan eritem, flushing atakları ve telanjiektaziler ile karakterize, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kronik inflamatuvar bir dermatozdur. Bu çalışmada ETR tedavisinde mezobotoks, broadband light (BBL) ve bu iki yöntemin kombine kullanımının klinik etkinlik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Kozmetoloji Birimi'nde Aralık 2024–Aralık 2025 tarihleri arasında tedavi uygulanmış toplam 45 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar mezobotoks (n=15), BBL+mezobotoks (n=15) ve BBL (n=15) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tedavi etkinliği Rozasea Yaşam Kalitesi Ölçeği (RosaQoL), Klinisyen Eritem Değerlendirme Ölçeği (CEA), Hastanın Kendini Değerlendirme Ölçeği (PSA) ve Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca tedaviye bağlı yan etkiler kaydedildi. Çalışma grupları arasında demografik ve klinik özellikler açısından anlamlı farklılık saptanmadı. RosaQoL alt boyutları ve toplam skorunda tüm gruplarda işlem sonrası anlamlı iyileşme gözlendi. Benzer şekilde CEA ve PSA skorlarında da tüm gruplarda anlamlı düzelme saptandı. Ancak RosaQoL, CEA ve PSA değişim miktarları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. İşlem öncesi skorlar kontrol edilerek yapılan robust ANCOVA analizlerinde de tedavi grupları arasında anlamlı üstünlük gösterilemedi. VAS değerlendirmesinde mezobotoks uygulamasının BBL'ye göre daha ağrılı olduğu saptandı. Tedaviye bağlı yan etkiler hafif düzeydeydi ve gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç olarak mezobotoks, BBL ve mezobotoks–BBL kombinasyonu ETR tedavisinde etkili ve güvenli yöntemler olarak değerlendirildi. Her üç tedavi yaklaşımı da klinik eritem şiddeti ve yaşam kalitesi üzerinde anlamlı iyileşme sağlamakla birlikte, yöntemlerden herhangi birinin diğerlerine belirgin üstünlüğü gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Erythematotelangiectatic rosacea (ETR) is a chronic inflammatory dermatosis characterized by persistent facial erythema, flushing episodes, and telangiectasia, which may negatively affect patients' quality of life. The aim of this study was to compare the clinical efficacy and safety of mesobotox, broadband light (BBL), and their combination in the treatment of ETR. A total of 45 patients with ETR who received treatment between December 2024 and December 2025 at the Cosmetology Unit of the Department of Dermatology and Venereology, Akdeniz University Faculty of Medicine, were retrospectively evaluated. Patients were divided into three groups: mesobotox (n=15), BBL plus mesobotox (n=15), and BBL (n=15). Treatment outcomes were assessed using the Rosacea Quality of Life Scale (RosaQoL), Clinician's Erythema Assessment (CEA), Patient Self-Assessment (PSA), and Visual Analog Scale (VAS). Treatment-related adverse effects were also recorded. No significant differences were observed among the groups regarding demographic or clinical characteristics. Significant post-treatment improvements were observed in RosaQoL subscale scores and total scores in all groups. Similarly, significant reductions in both CEA and PSA scores were detected following treatment. However, no statistically significant differences were found among the groups with respect to changes in RosaQoL, CEA, or PSA scores. Robust ANCOVA analyses controlling for baseline scores also demonstrated no significant superiority of any treatment modality. VAS evaluation revealed that mesobotox was associated with higher pain scores compared with BBL. Treatment-related adverse effects were mild and did not differ significantly among the groups. In conclusion, mesobotox, BBL, and mesobotox–BBL combination therapy were found to be safe and effective treatment options for ETR. Although all three treatment modalities resulted in significant improvements in clinical erythema severity and quality of life, none demonstrated a clear superiority over the others.