Gebelerde iyot eksikliği için optimal indeks ve iyotla ilişkili beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
The optimal index for iodine deficiency in pregnancy andthe evaluation of iodine-related nutritional habits
  1. Tez No: 783278
  2. Yazar: EMRE ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; aile sağlığı merkezlerinde takip edilen gebe kadınların, trimesterlere göre iyot durumu ve tiroid fonksiyon testleri açısından değerlendirilmesi, iyot durumunu değerlendirmede en uygun yöntemin araştırılması, besinlerle iyot alım durumları ile iyottan zengin besin kullanımı hakkındaki bilgi düzeyleri ve iyot eksikliğine neden olabilecek faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışma 01 Mart-01 Eylül 2022 tarihleri arasında, rutin kontrol için başvuran 227 gebe kadın ile tamamlandı. Gebelerden sosyodemografik bilgiler yüz yüze anket yöntemi ile alındı. Laboratuvar tetkikleri için kan ve idrar numuneleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the urinary iodine levels, thyroid function tests, their relationship with nutrition and the optimal marker for evaluating the iodine status of pregnant women in a total of 227 pregnant women in six Afyonkarahisar central family health centers. Materials and Methods: This analytical and cross-sectional study was conducted with 227 pregnant women aged 18-49 who applied for routine control and follow-up between 01 March and 01 September 2022. Sociodemographic information was obtained from the pregnant women by face-to-face survey method. Blood and urine samples were taken to study iodine, creatinine and thyroid function tests.