Veteriner Fakültesi öğrencilerinin bilimsel araştırmalarda kullanılan laboratuvar hayvanları hakkında bilgi sahibi olma ve araştırmalarda kullanımlarına karşın tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of Veterinary Faculty students to know about laboratory animals used in scientific research and attributes to the use of laboratory animals in research
- Tez No: 783295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deney Hayvanları Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında öğrenim gören öğrencilerin bilimsel araştırmalarda canlı hayvan kullanımına ilişkin bilgi seviyesi, kültürü ve tutumlarının beş yıllık eğitim süreçlerindeki değişiminin gözlemlenmesi hedeflenmiştir. Toplamda 220 öğrenciden oluşan 1. sınıf 37 öğrenci, 2. sınıf 44 öğrenci, 3. sınıf 46 öğrenci, 4. sınıf 41 öğrenci, 5. sınıf 52 öğrenci olmak üzere 5 alt grup üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu araştırma kesitsel bir anket çalışmasıdır. Bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze konuşma tekniği kullanılarak anket yöntemi uygulanmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen verilere göre Laboratuvar Hayvanı Yetiştiriciliği ve Laboratuvar Hayvanı Hastalıkları derslerini alan öğrencilerin bilimsel araştırmalarda kullanılan laboratuvar hayvanları ve kullanımları hakkında bilgi sahibi olma etkinliğinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Kadınların erkeklere göre canlı hayvan kullanımında çok daha vicdani yaklaşım gösterdiği, insan ve hayvan sağlığını korumayı ve iyileştirmeyi direkt hedeflemeyen çalışmalarda canlı hayvan kullanımına sıcak bakmadıkları da görülmektedir. Yapılan anket sonuçlarına göre laboratuvar hayvanları bilimi ile ilgili verilen derslerin, öğrencilerin bilimsel araştırmalarda canlı hayvan kullanımı konusunda bilgi sahibi olma ve tutum değişikliği üzerine etkili olduğu, dersleri alan öğrencilerin bilimsel çerçevede gerekliliği ön planda tuttuğu sonucuna varılmıştır. Söz konusu derslerin tüm veteriner fakültelerinde içerik ve müfredatta bulunduğu sınıf çerçevesinde standart dahilinde yürütülmesinin faydalı olabileceği ve bu derslerin üst sınıflarda alınmasının daha yararlı olabileceği görülmüştür. Yapılan bu anket çalışmasının daha geniş bir alanı temsil edecek şekilde laboratuvar hayvanları yetiştiriciliği ve hastalıklarını konu alan derslerin farklı sınıflarda ve anabilim dalları bünyesinde yürütüldüğü fakültelerdeki öğrencilerle de yapılmasının genel profil hakkında bilgiye ulaşılmasında faydalı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the change of the level of knowledge, culture and attitude of students of Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Medicine in 2021-2022 Academic Year on use of lab animals in scientific research in five years academic period. In total 5 different groups; 37 students from the first grade, 44 students from the second grade, 46 students from the third grade, 41 students from the fourth grade and 52 students from the fifth grade; were involved in the study. This study is a cross-sectional survey study. The data was collected through face to face interviews. According to the data, the students', who attended to the Laboratory Animals Breeding and Laboratory Animals Diseases classes, level of knowledge about lab animals and their usage in scientific research is higher than the other groups. Female students' approach towards the topic is more conscientous than males. However, they also don't take uasage of lab animals kindly in the studies not directly targeting to enhance health protection and healing. According to the survey results, the courses given related to the lab animals science have positive impact on students' level of knowledge and attitude on use of lab animals in scientific research and these students place scientific requirements before other concerns. It was observed that, these courses shall be taken to the academic syllabus based on the content and academic grade. It is also suggested that, these courses shall be given in upper grades. This survey study is suggested to be extended to all faculties' students attending to the lab animals breeding and diseases courses in order to understand the general profile on the topic.