Lise kimya öğretiminde öğrenme halkası metodunun başarıya etkisi
- Tez No: 78331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci hedefi Öğrenme Halkası Modelinin (Öğretim Yöntemi - 1) öğrencilerin kimya başarısına ve öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarına nasıl etki ettiğini tespit etmektir. Yapılan çalışmanın ikinci hedefi mantıksal düşünme yeteneği, kimya ön bilgisi ve kimyaya karşı ön tutum gibi bağımsız değişkenler ile öğrencilerin kimya dersindeki başarıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma Özel İstanbul Makiboğlu Bilgisayar Lisesi, 46 lise- 1 öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. Veri toplamak için üç ölçüm kullanılmıştır : (1) Kimya Başarı Testi, (2) Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi ve (3) Kimya Tutum Ölçeği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first purpose of this study is to explore the effect of the learning cycle methods (Instructional Treatment - 1) on the students' chemistry achi evement, and attitudes toward chemistry. The second purpose of this study to analyze the relationship among the chemistry achievement and independent variables of the degree of logical thin king, background in chemistry, and previous attitude toward chemistry. The subjects of the present study included 46 Özel İstanbul Nakiboğlu Bilgisayar Lisesi - 1 students. Three instruments are utilized for the data collection : (1) Chemistry Ac hievement Test, (2) Logical Thinking Ability Test, and (3) Chemistry Attitu de Scale.