Bursa ili av ve avcı profili
Hunting and hunter profile in Bursa
- Tez No: 783313
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında Bursa ili av türleri, avlaklar ve avcı yapıları incelenmiştir. Bursa'da halen kara avcılığına tabi olup avcılık belgesine sahip 14.377 kişi bulunmakta olup, tez kapsamında avcıların il merkezi ve ilçelere göre dağılımları, cinsiyet bilgileri, yaş grupları, eğitim durumları ile birlikte bulunan 21 Devlet Avlağı, 2 Genel Avlak ve 3 Örnek avlak sahasının bulundukları bölgeler, alan bilgileri, avlak sahalarını tercih eden il içi ve dışına kayıtlı avcı sayıları, hangi avlakta hangi yaban hayvan gruplarının avına izni verildiği, avcı bireylerin avlak sahalarında memeli ve kanatlı yaban hayvanı gruplarından sayısal anlamda en çok hangi türlerin avını tercih ettikleri mevcut kayıtlar ve anket çalışmaları ile tespit edilmiştir. Bunun yanısıra 2021-2022 av döneminde dernekler bilgi sisteminde il genelinde kayıtlı bulunan avcı derneklerinin isimleri belirtilmiştir. Emniyet ve Jandarma birimlerinden elde edilen bilgi ışığında Bursa ilinde avcılıkta kullanılan yivli ve yivsiz özellikteki tüfek sayıları ve avcılık faaliyetinin ekonomik boyutu hakkında bilgiler verilmiştir. Tez kapsamında 2021-2022 yıllarını kapsayacak şekilde 200 avcı kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasına katılan kişilerin yasal avcılık belgesine sahip olup olmaması gibi herhangi bir kriter aranmaksızın avcı kulüplerinde, avcı eğitim kurslarında, arazi çalışmalarında görüşmeler yapılmıştır. Anket çalışmasına katılan kişilere eğitim, meslek, yaş, avcılığa ayırdıkları bütçe, avcılık geçmişleri ve hangi bölgeleri tercih ettikleri, neden avlandıkları, avcılık eğitimleri, avcılık eğitimlerinde yer alan ilkyardım konusu hakkında bilgileri, avlanma süresi, av hayvanı ve avlanma bölgelerinin yeterliliği, avcının avlanma sırasındaki davranışları, avcılık basamakları grupları, avcılık eğitim metodlarının nasıl olması gerektiği, avcılık deneyiminin nasıl geliştirilmesi, avcılığın kişiye ifa ettiği değer, denetim ve kontroller başlıklarında sorular sorulmuştur. Anket çalışmasına katılım sağlayan kişilerin 19-25, 26-35, 36-45, 46-55, 56-60 ve 60 ve üstü yaş aralıkları, ilk ve ortaokul, lise, üniversite gibi eğitim yapıları, işçi, esnaf ve zanaatkar, memur, çiftçi, serbest meslek, emekli, işsiz gibi meslek meslek bilgileri de değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kişilerin ankete verdiği cevaplar değerlendirildiğinde Bursa avcılarının doğanın korunması ve sürdürülebilir avcılık yönünde ortak çalışmalar yapılabilecek, bu yönde istekleri olan bir topluluk yapısı oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, hunting species, hunting areas and hunters' structures in Bursa province were examined. There are 14,377 people who are still subject to land hunting and have hunting certificates and 26 hunting areas in Bursa. The distribution of hunters according to the city center and districts, gender information, age groups, education levels, regions, area information, the number of hunters registered in and out of the province who prefer the hunting areas, which wild animal groups are allowed to hunt in which hunting area, which species the hunters prefer to hunt in the hunting areas, from the mammal and bird groups numerically, the current records and the survey identified by their work. In addition, the names of the hunter associations registered throughout the province are indicated in the associations information system in the 2021-2022 hunting period. In the light of the information obtained from the government units, information is given about the number of rifled and non-fluted rifles used in hunting in Bursa and the economic dimension of hunting activity. A survey was conducted with 200 hunters, covering the years 2021-2022 in this thesis. Interviews were conducted in hunter clubs, hunter training courses and field studies without looking for any criteria such as whether the people participating in the survey have a legal hunting certificate or not. Education, occupation, age, budget allocated to hunting, hunting history and preferred regions, why they hunt, hunting training, information about first aid in hunting training, duration of hunting, adequacy of game animals and hunting areas, hunter's perception during hunting. Questions were asked under the headings of hunting behavior, groups of hunting steps, how the hunting training methods should be, how to develop the hunting experience, the value of hunting to the person, inspections and controls. The age ranges of 19-25, 26-35, 36-45, 46-55, 56-60 and 60 and over, educational structures such as primary and secondary schools, high schools, universities, workers, tradesmen and craftsmen, civil servants, Occupational information such as farmer, self-employed, retired, unemployed were also evaluated. As a result, when the answers given by the people to the questionnaire were evaluated, it was determined that Bursa hunters formed a community structure that could carry out joint work in the direction of nature protection and sustainable hunting and that they had desires in this direction.