Santral retinal ven tıkanıklığı ve retinal ven dal tıkanıklığı görülen hastalarda intravitreal deksametazon implant ve intravitreal ranibizumab etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of intravitreal dexamethasone implant and intravitreal ranibizumab in patients with central retinal vein occlusion and branch retinal vein occlusion
- Tez No: 783315
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Santral retinal ven tıkanıklığı (SRVT) ve retinal ven dal tıkanıklığı (RVDO) olan hastalarda deksametazon (DEX) implant ile 3 adet aylık ranibizumab (RAN) enjeksiyoundan sonra (PRN) kısa dönem (6 ay boyunca) etkinliklerinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: SRVT'lu hastalar (n=21) ve RVDT'lu hastalar (n=29) 3 yükleme dozundan sonra gerektiğinde (PRN) 0.5 mg RAN intravitreal enjeksiyonları veya her 6 ayda bir 0.7 mg DEX içeren intravitreal implant uygulanmak üzere randomize edildi. Ortalama averaj en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EDGK) değişimi ve santral makuler kalınlık (SMK) parametreleri değerlendirildi. Bulgular: En iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri DEX ve RAN grubu için logMAR a göre sırasıyla başlangıçta (O±SD) 1,22±0,73 (med (min-max) (1,1(0,2-3,1)) ve 1,03±0,46 (1,0(0,4-1,8)), birinci haftada 1,03±0,61 (1,0(0,1-3,1)) ve 1,01±0,43 (1,0(0,4-1,8)), 0,86±0,57 (0,7(0,1-1,8)) ve 0,85±0,32 (1,0(0,4-1,5)), üçüncü ayda 0,83±0,58 (0,7(0,0-2,1)) ve 0,68±0,29 (0,7(0,2-1,2)), altıncı ayda 0,95±0,57 (1,0(0,2-2,1)) ve 0,73±0,43 (0,7(0,3-1,8)) dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the efficacy for short term (6 months) of an implant of dexamethasone (DEX) vs Ranibizumab (RAN) administered on an as-needed basis (PRN) after 3 monthly injections in patients with central retinal vein occlusion (CRVO) and branch retinal vein occlusion (BRVO). Methods: Patients with CRVO (n=21) and BRVO (n=29) were randomized to receive 0.5 mg RAN intravitreal injections on an PRN following 3 loading doses or to receive an intravitreal implant containig 0.7 mg DEX every 6 months. Mean average best-corrected visual acuity (BCVA) change and central macular thickness parameters were evaluated. Results: Best-corrected visual acuity were (M±SD) 1,22±0,73 (med (min-max) (1,1(0,2-3,1)) logMAR and 1,03±0,46 (1,0(0,4-1,8)) logMAR at baseline, 1,03±0,61 (1,0(0,1-3,1)) logMAR and 1,01±0,43 (1,0(0,4-1,8)) logMAR at first week, 0,86±0,57 (0,7(0,1-1,8)) logMAR and 0,85±0,32 (1,0(0,4-1,5)) logMAR at first month, 0,83±0,58 (0,7(0,0-2,1)) logMAR and 0,68±0,29 (0,7(0,2-1,2)) logMAR at 3rd month, 0,95±0,57 (1,0(0,2-2,1)) logMAR and 0,73±0,43 (0,7(0,3-1,8)) logMAR at 6th month for the DEX and RAN group respectively.