Kadın sporcularda menstrual döngüde alt ekstremite kuvveti ve dengenin incelenmesi
Investigation of the relationship between lower extremity strength and balance in the menstrual cycle in women athletes
- Tez No: 783332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KERİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kadın sporcularda menstrual döngünün farklı fazlarında izokinetik diz kuvveti ile dengenin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın denek grubunu 18-25 yaş aralığında farklı spor branşlarından 21 kadın sporcu oluşturmaktadır. Deneklere menstrual döngüde sağ ve sol alt ekstremite taraflarda farklı açısal hızlarda (60° 180° ve 240°/sn.) izokinetik diz kuvvet testleri, Y denge testi, beş farklı Fonksiyonel Performans Testi (FPT) (Tek Adım Atlama (TAA), Üç Adım Atlama (ÜAA), Çapraz adım Atlama (ÇA), Medial Tarafa Üç Adım Atlama (MTÜA), Medial Rotasyon Atlama (MRA)) ve CSMI-TecnoBody PK-252 tek-çift ayak statik ve dinamik denge testi uygulanmıştır. Bulgular: Sağ ve sol taraflar menstrual döngü fazları arası karşılaştırıldığında 60° 180° ve 240°/sn diz kuvvetlerinde, FPT'lerde, FPT'lerden elde edilen uzuv simetri indekslerinde (USİ), Hamstring/Quadriceps (H/Q) oranlarında ve Y denge testinde herhangi bir anlamlılığa rastlanmamıştır (p>0,05). Statik denge testinde sağ ve sol taraflar arasında Ortalama Basınç Merkezi X (COPX)'de anlamlılık görülürken, fazlar arası bir anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine isokinetic knee strength and balance in different phases of the menstrual cycle in female athletes. Material and Method: The subject group of the research consists of 21 female athletes between the ages of 18-25 from different sports branches. Isokinetic knee strength tests at different angular speeds (60°, 180° and 240°/sec) on the right and left lower extremity sides in the menstrual cycle, Y balance test, five different Functional Performance Tests (FPT) (single hop for distance (SH), triple hop for distance (TH), crossover triple hop for distance (CH), medial side triple hop for distance (MSTH), and medial rotation hop for distance (MRH)) and CSMI-TecnoBody PK-252 singlebile leg static and dynamic balance test were applied. Results: When the right and left sides were compared between the menstrual cycle phases, 60° 180° and 240°/sec knee forces, FPTs, limb symmetry indices (USI) obtained from FPTs, Hamstring/Quadriceps (H/Q) ratios and Y balance test no significance was found (p>0.05). In the static balance test, mean Center of Pressure X (COPX) was found to be significant between the right and left sides, but there was no significance between the phases (p>0.05).