Evde sağlık hizmeti alan yaşlı hastalarda beslenme durumunun ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and quality of life in elderly patients receiving home health service
- Tez No: 783333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bireyleri kendi yaşam alanlarında destekleyerek sosyal yaşama uyum sağlayabilmelerine destek olmak ve bakım ihtiyacı olan bireylerin aile üyeleri üzerindeki yükünü azaltmak amacıyla uygulanmaya başlanan evde sağlık hizmetinden çoğunlukla ileri yaş dönemindeki bireyler faydalanmaktadır. Çalışmamızın amacı 65 yaş ve üzeri evde sağlık hizmeti alan bireylerin beslenme durumları ve yaşam kalitelerini değerlendirmektir. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Bu çalışma 107 erkek ve 192 kadın olmak üzere toplam 299 evde bakım hastası ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların beslenme durumları NRS-2002 ve MNA testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların yaşam kaliteleri SF-36 sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların NRS-2002 ve MNA puan ortalamaları sırasıyla 1,6±1,1 ve 20,4±5,1 olarak bulunmuştur. Cinsiyete ile NRS-2002 ve MNA puan ortalamaları arasında istatiksel açıdan önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05). NRS-2002 puanlarına göre erkeklerin %22,4'ü; kadınların %16,7'si malnütrisyonlu bulunmuştur. MNA puanlarına göre erkeklerin %18,7'si; kadınların %20,8'i malnütrisyonlu bulunmuştur. En sık karşılaşılan hastalıklar sırasıyla hipertansiyon (%27,5), diyabet (%14,6), kalp ve damar hastalıkları (%14,6) ve Alzheimer'dır (%12,6).
Özet (Çeviri)
Mostly elderly individuals benefit from the home health service, which was started to be implemented in order to support individuals in their own living spaces to support their adaptation to social life and to reduce the burden of individuals in need of care on their family members. The aim of our study is to evaluate the nutritional status and quality of life of individuals aged 65 and over who receive home health services. Our study is descriptive and cross-sectional. This study was conducted with a total of 299 home care patients, 107 men and 192 women. NRS-2002 and MNA tests were used to evaluate the nutritional status of individuals. The SF-36 health-related quality of life scale was used for quality of life assessment. NRS-2002 and MNA mean scores of individuals were found to be 1.6±1.1 and 20.4±5.1, respectively, and no significant difference was found according to gender (p>0.05). According to NRS-2002 scores, 22.4% of men and 16.7% of women were found to be malnourished. According to MNA scores, 18.7% of men; 20.8% of women were found to be malnourished. The most common diseases are hypertension (27.5%), diabetes (14.6%), cardiovascular disease (14.6%) and Alzheimer's (12.6%), respectively.