Kadın sporcularda menstrual dönemlerin anaerobik performansa etkisi
The effect of menstrual cycles on anaerobic performance in female athletes
- Tez No: 1013428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kadın sporcularda menstrual döngü fazlarının anaerobik performans üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatürde sınırlı sayıda yer alan bu konudaki çalışmalar, kadın sporcuların bu dönemlerde atletik performans düzeylerini değerlendirme ve bu düzeyleri etkileyen biyolojik değişkenleri anlama gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında, aktif olarak spor yapan ve branşlarında deneyimli 29 kadın sporcu değerlendirmeye alınmıştır. Sporculardan elde edilen test verileri, menstrual döngünün farklı aşamalarında (menstrual faz ve luteal faz) yapılan testlerle toplanmıştır. Bu evrelerde yapılan antropometrik ölçümler; dikey ve yatay sıçrama, 10 ve 20 metre sürat testleri ile pediatrik anaerobik sprint testleri kullanılarak elde edilen performans parametreleri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, pediatrik anaerobik sprint testlerinden alınan verilerle güç parametrelerine ait ön-son test karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, menstrual fazların bazı anaerobik performans değerleri üzerinde anlamlı düzeyde farklılıklara sebep olabileceği saptanmıştır. Hormonal değişikliklerin etkisiyle özellikle anaerobik aktivitelerde dönemsel performans farklılıkları gözlemlenmiştir. Bu veriler ışığında, antrenörlerin kadın sporcularla yaptıkları antrenman planlarını menstrual döngü fazlarını dikkate alarak oluşturmalarının performans verimliliği açısından önemli olabileceği ortaya konulmuştur. Bu çalışma, kadın sporcularla çalışan antrenörlerin antrenman planlarının verimliliğini artırmak ve sporcuların performans değişkenlerini önceden tahmin edebilmek için menstrual fazların dikkate alınmasının gerekliliğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of menstrual cycle phases on anaerobic performance in female athletes. The limited number of studies on this topic in the literature highlights the need to evaluate athletic performance levels in women during these periods and to understand the biological variables influencing these outcomes. A total of 29 experienced female athletes who were actively engaged in their respective sports participated in the study. Performance data were collected through tests conducted during different phases of the menstrual cycle (menstrual and luteal phases). Anthropometric measurements, vertical and horizontal jump tests, 10- and 20-meter sprint tests, as well as pediatric anaerobic sprint tests were used to assess performance parameters, and statistical comparisons were made between the phases. Additionally, pre- and post-test comparisons of power parameters were performed based on the data obtained from the pediatric anaerobic sprint tests. The findings indicated that certain phases of the menstrual cycle may lead to statistically significant differences in anaerobic performance. Periodic fluctuations in performance, particularly in high-intensity anaerobic activities, were observed as a result of hormonal changes during these phases. These results suggest that it is important for coaches to consider menstrual cycle phases when designing training programs for female athletes in order to maximize training efficiency. This study emphasizes the necessity of integrating menstrual cycle awareness into training plans to improve performance consistency and to anticipate potential variations in athletic output.